Zamknij

Jak dbać o maszyny CNC i czym kierować się przy zakupie?

08:56, 28.04.2021 | RED

Obrabiarki numeryczne to urządzenia umożliwiające znaczące zwiększenie wydajności przedsiębiorstwa. Ich zakup wiąże się jednak ze sporą inwestycją, a zatem kluczem do uzyskania z niej zwrotu jest jak najdłuższe zachowanie sprawności tych maszyn. W jaki sposób zadbać o ten aspekt i czym kierować się podczas dokonywania zakupu odpowiedniego sprzętu? O tym poniżej.

Regularny serwis maszyn CNC kluczem do ich wieloletniej niezawodności

Aby uzyskać długotrwale utrzymującą się żywotność wrzecion oraz pozostałych kluczowych podzespołów maszyny CNC, a także w celu uniknięcia kosztownych napraw, warto wykonywać jej konserwację systematycznie. Od częstotliwości wymiany wyeksploatowanych części urządzenia bezpośrednio zależy liczba mogących wystąpić przestojów w procesach produkcyjnych, a co za tym idzie także wysokość start finansowych przedsiębiorstwa.

Regularny serwis maszyn CNC przekłada się nie tylko na znacząco zwiększone prawdopodobieństwo utrzymania stabilnego poziomu produkcji w firmie, ale również na uzyskanie gwarancji wysokiej jakości obrabianych elementów. Podczas jego przeprowadzania kontroli podlegają wszelkie istotne podzespoły funkcyjne, w tym m.in.: przewody, systemy hydrauliczne, osie oraz prowadnice liniowe, śruby kulowe, tuleje ślizgowe, a także wrzeciono. W przypadku tego ostatniego weryfikacja stanu elementu jest najbardziej wnikliwa. Obejmuje ona przede wszystkim sprawdzenie kondycji łożysk i ilości smaru oraz skontrolowanie pozycji wrzeciona, szybkości jego napędu i poziomu intensywności zachodzących drgań.

Dodatkowo w razie wystąpienia takiej konieczności wymianie ulegają wentylatory oraz wszelkie filtry, a ponadto tworzona jest również kopia zapasowa danych odnoszących się do sterowników urządzenia.

Jak widać, cały proces jest realizowany w szerokim zakresie, dzięki czemu pozwala kompleksowo ocenić stopień zużycia sprzętu i - jeżeli sytuacja tego wymaga - podjąć odpowiednie kroki w celu przywrócenia jego wysokiej sprawności. Konserwacja stanowi zatem jednoznacznie najważniejszy czynnik, jeśli chodzi o BHP maszyn CNC, rozumiane jako czynności, które należy podejmować w trosce o dobry stan obrabiarek numerycznych.

Podstawą BHP maszyn CNC jest również dobór odpowiedniego urządzenia

Podejmując decyzję w kwestii wyboru obrabiarki numerycznej przeznaczonej do zastosowań przemysłowych, należy kierować się renomą producenta i jakością dostarczanych przez niego urządzeń, a także wskazaniami, które świadczą o jej wieloletniej niezawodności pracy. Nawet bowiem regularnie i skrupulatnie przeprowadzany serwis maszyn CNC na niewiele się zda w przypadku sprzętu o słabej i podatnej na występowanie usterek konstrukcji.

Ponadto stojąc przed wyborem konkretnego produktu, trzeba również przeanalizować jego specyfikę przez pryzmat potrzeb swojego przedsiębiorstwa. Maszyny CNC, które mają działać przez długi czas bez awarii i generowania przestojów, powinny być dobrze dopasowane do wykonywanych za ich pośrednictwem na co dzień zadań.

Z uwagi na mnogość dostępnych na rynku rozwiązań, wybór obrabiarki numerycznej nie należy do najłatwiejszych. W przypadku chęci uzyskania fachowego wsparcia w tym zakresie warto zatem rozważyć kontakt z firmą Eckert AS Sp. z o.o., która jako obecny w branży od ponad 30 lat producent urządzeń CNC służy swoim klientom profesjonalnym doradztwem.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%