Zamknij
REKLAMA

Mastif angielski - jeden z największych psów świata

08:42, 21.05.2021 | RED

Rasa Mastif angielski jest jedną z największych ras psów na świecie, dorosły samiec waży około 100 kg, pomimo tego jest niezwykle uczuciowy i delikatny. Czym charakteryzuje się ta rasa psów i jak wygląda jego hodowla?

Mastif angielski

Rasa psów mastif angielski została wyhodowana w Anglii i jest zaliczana do grupy molosów w typie Mastifa. Psy tej rasy były początkowo przeznaczone do stróżowania, natomiast z czasem, dzięki swojemu przywiązaniu do człowieka, przejęły funkcję także psa-towarzysza.

Co ciekawe, nazwa rasy prawdopodobnie pochodzi od słowa staroangielskiego masty, które oznacza siłę. Hodowla tych psów w czystości rasy rozpoczęła się w 1883 roku. Psy tej rasy zdecydowanie zachwycają przy bliższym obcowaniu. Są one niezwykle zrównoważonymi oraz łagodnymi zwierzętami, pomimo tego, że są to największe psy świata, o sercu ogromnym jak one same. Czasami tylko bywają nieco flegmatyczne, ale jest to niezwykle urocza cecha charakteru.

Charakter rasy psów Mastif angielski

Mastify potrafią być bardzo przywiązane do swojej rodziny i opiekuna, jednak mimo swoich ogromnych uczuć dla bliskich, czasami potrafią zachować dystans. Warto wiedzieć, że nigdy nie należy tej rasy wykluczać z życia rodzinnego, ponieważ mogą to bardzo źle znosić.

Psy tej rasy lubią bawić się z dziećmi, jednak skupiają się przede wszystkim na ich pilnowaniu. Długie godziny zabawy z psem w tym przypadku nie wchodzą w grę, ponieważ Mastify szybko się męczą i dodatkowo nie lubią zbyt dużego wysiłku fizycznego. Lubią zabawę z innymi psami, jednak należy zapewnić mu od wczesnych lat odpowiednią socjalizację.

Mastify angielskie są niezwykle lojalną rasą psów. Dodatkowo zaskakują niesamowitym zmysłem obserwacji oraz umiejętnością analizy sytuacji. Co ciekawe, psy te w żadnym wypadku, nie będą zainteresowane polowaniem, ponieważ mają bardzo słabo rozwinięty instynkt łowiecki.

Przeważnie okazują one również obojętność wobec obcych ludzi jak i zwierząt, nie są one również nieśmiałymi psami, jest to niezgodne ze wzorcem tej rasy. Z kolei, jeśli wyczuje zagrożenie dla siebie lub swojej rodziny, bez wahania będzie bronił i odstraszał swoich bliskich.

Wychowanie Mastifa angielskiego

Mastif angielski nie jest psem zbyt posłusznym, jednak potrafi nauczyć się komend, o ile szkolenie będzie konsekwentne oraz utrzymane w pozytywnym nastroju zabawy. Ta rasa jak i inne rasy psów nie znoszą przejawów brutalności ze strony swojego opiekuna. Będzie on zdecydowanie bardziej skory do nauki oraz współpracy, jeśli będziemy nagradzać jego dobre zachowanie i postępu w nauce komend.

Warto mieć na uwadze, że psy tej rasy nie zawsze mają świadomość własnej siły i rozmiarów, dlatego należy skupić się na nauce chodzenia na smyczy, aby spacery z były przyjemne oraz spokojne. W przypadku psów o tak dużych rozmiarach, warto skorzystać z usług profesjonalnego trenera lub psiego behawiorysty, który pomoże opiekunowi w szkoleniu swojego czworonoga. 

Szczeniaki Mastifa angielskiego mogą okazywać czasami skłonność do niszczenia przedmiotów lub obuwia, gdy im się nudzi lub gdy wyrzynają im się zęby. Dodatkowo dorosły pies może również niszczyć przedmioty, gdy nie zadbamy o jego podstawowe potrzeby oraz gdy będziemy go zostawiać samego na dłuższy czas.

Pielęgnacja Mastifa angielskiego

Pielęgnacja tego psiego olbrzyma nie jest zbyt skomplikowana i trudna, jak mogłoby się to wydawać. Wystarczy szczotkować mu sierść kilka razy w tygodniu. Poza tym, Mastify uwielbiają pieszczoty, więc zawsze jest to przyjemna czynność. Warto wiedzieć, że należy starannie czyścić, kontrolować uszy i oczy psa za pomocą soli fizjologicznej lub specjalnych produktów. Nie należy stosować patyczków do uszu, bezpieczniejsze są sterylne kompresy. Ważne jest również obcinanie pazurków przynajmniej raz w miesiącu.

Mastify angielskie to ogromne łakomczuchy, psy tych rozmiarów nie ograniczą się tylko do drobnych przekąsek, jednak nie należy ich dokarmiać pomiędzy posiłkami, ponieważ mogą stać się otyłe.

Średnia długość życia Mastifa angielskiego wynosi około 10- 11 lat.

Cena

Cena tej rasy psów uzależniona jest od jego wieku, płci oraz pochodzenia. Średnie ceny wynoszą od 3000 do 4000 zł za psa, pochodzącego z hodowli zarejestrowanej w FCI. Natomiast miesięczny koszt utrzymania go wynosi około 200 do 350 zł.

Imiona dla psa

Ciekawe imiona dla psa: Borys, Bruno, Kapsel, Misiek, Chester, Klops, Otto, Urwis.

Ciekawe imiona dla suki: Wera, Saba, Buba, Gapa, Kira, Gaja, Luna, Mika.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%