Zamknij

Jak wybrać dopasowany do potrzeb kocioł CO?

10:05, 02.06.2021 RED Aktualizacja: 10:06, 02.06.2021

Wybór kotła CO nie jest łatwą sprawą. Najlepiej skorzystać w tej kwestii z porady specjalisty. Na rynku mamy mnóstwo pieców centralnego ogrzewania, na różne rodzaje paliwa. Aby wybrać odpowiedni, należy uwzględnić specyfikę budynku. Od jego wielkości, stopnia izolacji termicznej zależy moc kotła.

Jak określić odpowiednią moc kotła?

Moc pieca jest bardzo ważnym parametrem, który musimy określić przed zakupem kotła CO. Jeśli będzie zbyt mała, ogrzewanie będzie nieefektywne. Natomiast urządzenie o zbyt dużej mocy to niepotrzebny wydatek, a ponadto może powodować szybsze zużycie paliwa. Przykładowo, aby ogrzać budynek o powierzchni 140 metrów kwadratowych, potrzebujemy kotła o mocy około 16 kW, lecz trzeba uwzględnić również rodzaj paliwa i stopień docieplenia budynku.

Rodzaj paliwa

Popularnym i wygodnym paliwem jest gaz ziemny, lecz jest on dość drogi i nie zawsze dostępny. Często stosuje się węgiel, drewno, brykiet czy koks, jednak paliwa te emitują dużo dwutlenku węgla. Kocioł na paliwa stałe musi spełniać określone normy. Ponadto używanie węgla do ogrzewania jest zakazane na niektórych obszarach, należy więc zwrócić uwagę także na lokalne przepisy.

Ekogroszek - wygoda i oszczędność

Ekonomicznym, o wysokiej kaloryczności paliwem grzewczym jest ekogroszek. Jest on bardzo wydajny, wykorzystuje w pełni moc kotła i obniża koszty wytwarzania ciepła. Ekogroszek to paliwo stałe produkowane na bazie węgla, lecz pod względem ekologii spełnia normy Unii Europejskiej, dotyczące ilości wytwarzanego popiołu i minimalnej zawartości siarki. Mimo dość dużych początkowych kosztów inwestycji, ogrzewanie ekogroszkiem jest bardzo oszczędne i ekologiczne. 

Sprawdź  ranking pieców na ekogroszek, być może takiego właśnie urządzenia potrzebujesz. Piece na ekogroszek są bardzo wygodne, po wstępnym wyregulowaniu dają możliwość zautomatyzowania obsługi. Paliwo to  pozwala również ograniczyć emisję szkodliwych pyłów i gazów, ogrzewanie nim nie wpływa niekorzystnie na środowisko.





 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%