Zamknij

Czym jest tożsamość internetowa i jak ją chronić?

10:10, 02.06.2021 RED Aktualizacja: 10:10, 02.06.2021

Kradzież tożsamości najczęściej pociąga za sobą bardzo poważne perturbacje prawne i finansowe. Ofiarą takiego przestępstwa może paść każdy internauta. Wystarczy, że nieostrożnie lub zbyt lekceważąco podejdzie do kwestii zabezpieczenia swojej aktywności w sieci. Jak skutecznie chronić swoją internetową tożsamość przed cyberprzestępcami?

 

Tożsamość w internecie - zagrożenia

Tożsamość internetowa to tożsamość tworzona przez użytkownika sieci internetowej.  Serfując po internecie zostawiamy tam liczne cyfrowe ślady, często, niestety, w sposób mało odpowiedzialny. Co chwilę słychać historie o kradzieżach tożsamości, co w praktyce oznacza, że ktoś podszył się pod kogoś innego.  W 2017 r. dokonano 47 tys. wyłudzeń na skradzione dane osobowe o łącznej wartości blisko 3 mld zł. Średnia kwota wyłudzenia wynosiła ponad 65 tys. zł. Tylko w III kwartale 2020 r. odnotowano 1888 prób wyłudzeń na łączną kwotę ponad 61 mln złotych.

Nasza cyfrowa tożsamość

Według raportu przygotowanego przez Gemius SA dla firmy Symantec, każdego dnia spędzamy średnio cztery godziny w internecie. Aktywność ta jest różnorodna i przybiera różnoraki charakter – od wysyłania maili po dokonywanie zakupów. W cyfrowym świecie nasze wrażliwe dane mogą wyciec nie tylko w wyniku bezmyślnie wysłanego skanu dowodu osobistego. Cyberprzestępcy coraz częściej wykorzystują pozostawiane przez nas w sieci tzw. cyfrowe ślady, przez co  ich łupem może  paść nasza tożsamość cyfrowa (np. podszywają się pod konkretną instytucję finansową lub często odwiedzany przez nas sklep internetowy).

41 proc. Polaków padło ofiarą cyberprzestępstwa. Miały one różną formę - spamu zawierającego wirusy,  obraźliwych wiadomości czy wykradania numerów i haseł kart kredytowych. Co dziesiąta badana osoba przyznaje, że bez  wiedzy i zgody osoby trzecie korzystały z jej prywatnego profilu w mediach społecznościowych. Podobny odsetek wskazuje, że padły ofiarą manipulacji finansowych.

Jak chronić własną tożsamość online?

Przede wszystkim ważne jest korzystanie z bezpiecznego sprzętu komputerowego oraz profesjonalnego oprogramowania.  Korzystajmy z programów antywirusowych i dbajmy o regularne aktualizacje systemu operacyjnego oraz innego zainstalowanego oprogramowania, z którego korzystamy. Ta zasada dotyczy również smartfonów.

Kupując w internecie, róbmy to wyłącznie w bezpiecznych sklepach online, czyli takich, które nie wymagają od nas większej ilości danych niż te, które są niezbędne do przeprowadzenia transakcji. Aby nasza tożsamość internetowa była bezpieczna, płatności w takim sklepie muszą być przeprowadzane na stronie certyfikowanego pośrednika. Ważne również, aby sprzedawca przestrzegał regulacji RODO.

Hasła, z których korzystamy, powinny być systematycznie zmieniane, przynajmniej raz w miesiącu. Nigdy nie należy ich nikomu ujawniać, podobnie jak loginów. Nie pozwalajmy również, aby przeglądarki www zapamiętywały nasze hasła. Odpowiedzialnie korzystajmy z bankowości internetowej. Wylogowując się po zakończeniu transakcji, nie zapisujmy loginów i haseł w przeglądarce i nie korzystajmy z serwisu transakcyjnego banku na cudzym komputerze ani za pośrednictwem publicznej sieci internetowej (np. w hotelu).

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%