Zamknij

Na czym polegają pomiary 3D?

08:27, 16.06.2021 RED Aktualizacja: 08:27, 16.06.2021

Chcąc poznać dokładne wymiary stosunkowo niewielkich przedmiotów wystarczy je zmierzyć przy pomocy precyzyjnych narzędzi. Niestety w przypadku olbrzymich elementów lub budynków sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana. Ich konstrukcja i rozmiary nie pozwalają na konwencjonalne pomiary. W takich sytuacjach wykorzystuje się skanery laserowe wykonujące pomiary 3D.

Usługi pomiarowe - podstawowe informacje

Na początku warto odpowiedzieć na pytanie dlaczego w ogóle wykonuje się pomiary 3D? Przede wszystkim po to, aby otrzymać cenne dane geometryczne, które można wykorzystywać do różnych celów.

  • Precyzyjne pomiary 3D wykonuje się m.in. za pomocą urządzenia o nazwie laser tracker. Jego dokładność wynosi nawet 0,02 mm, dzięki czemu urządzenie tego typu sprawdzi się nawet w przypadku pomiaru przedmiotów charakteryzujących się nieregularnym kształtem.
  • Niekiedy pojawia się konieczność użycia specjalistycznych ramion pomiarowych. Czas potrzebny na przeprowadzenie pomiarów jest uzależniony m.in. od wielkości i stopnia skomplikowania elementu, maszyny lub budynku.

Dane uzyskane dzięki wykorzystaniu wspomnianych urządzeń pomiarowych są analizowane przez specjalistyczne oprogramowanie. Tak zwana chmura punktów służy do stworzenia wirtualnego modelu mierzonego elementu, wraz z jego zawartością.

Pomiary 3D - zastosowanie

Wykonanie precyzyjnych pomiarów jest niezbędne w trakcie planowania inwestycji. Mowa tu m.in. o rozmieszczeniu przewodów elektrycznych, rurociągów i różnego rodzaju zbiorników. Pomiary 3D wykonuje się również w celu sprawdzenia wypoziomowania posadzki, a także w fazie planowania generalnego remontu dużych budynków, takich jak fabryki i magazyny. Ponadto szczegółowe dane pozwalają na bardzo precyzyjne rozmieszczenie elementów linii produkcyjnej na poszczególnych piętrach hali. Nie bez znaczenie jest też możliwość zaplanowania wszystkich przyłączy mediów. Pomiary 3D są oprócz tego wykorzystywane do analizy przepływów turbin wodnych.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%