Zamknij

Inwestowanie w ETF-y w Polsce

12:46, 16.07.2021 RED Aktualizacja: 12:46, 16.07.2021

Niskie stopy procentowe i stosunkowo wysoka inflacja powodują, że oszczędzanie pieniędzy na lokatach jest coraz mniej opłacalne. To sprawia, że coraz więcej osób poszukuje alternatyw. W tym kontekście bardzo ciekawym rozwiązaniem mogą być ETF-y: są one znacznie tańsze niż fundusze zarządzane aktywnie i pozwalają na systematyczne pomnażanie oszczędności także przez osoby, które nie mają odpowiedniej wiedzy i doświadczenia by samodzielnie inwestować na giełdzie.

Czym są ETF-y i jakie są korzyści z wyboru tej formy inwestowania?

ETF-y (z ang. Exchange Traded Funds) pojawiły się na amerykańskim rynku w 1974 roku. Wówczas określany mianem "ojca ETF" John C. Bogle zauważył, że tradycyjne fundusze inwestycyjne mimo wysokich kosztów zarządzania bardzo często nie osiągają zbyt spektakularnych wyników - większość z nich w dłuższej perspektywie czasu nie była w stanie nawet pobić głównych amerykańskich indeksów. Z tego powodu założył firmę Vanguard, która oferowała zupełnie inne podejście do inwestowania - wprowadziła tanie fundusze zarządzane w sposób zautomatyzowany, których celem nie jest maksymalizacja zysku w krótkim okresie, lecz wierne odzwierciedlanie wybranego indeksu (np. S&P500).

Wybór ETF-ów oznacza dla inwestora wiele korzyści: prostotę inwestowania, możliwość pomnażania oszczędności nawet przez osoby, które nie mają zbyt dużej wiedzy o giełdzie, minimalizację ryzyka (choć zawsze należy liczyć się z ewentualnością utraty środków), stosunkowo niskie koszty. Rynek ETF-ów w Polsce reguluje Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE z dnia 15 maja 2014 r. w sprawie rynków instrumentów finansowych.

Z jakimi kosztami muszę się liczyć inwestując w  ETF-y w Polsce?

W przeciwieństwie do tradycyjnych funduszy zarządzanych aktywnie, koszty inwestowania w ETF-y są bardzo atrakcyjne. Podczas gdy w tym pierwszym przypadku opłata za ryzyko zwykle waha się w przedziale 3-5% w przeciągu roku, w przypadku ETF-ów zwykle jest to jedynie 0,30-0,50%. Kupując i sprzedając ETF w Polsce będziemy musieli również liczyć się z koniecznością zapłacenia odpowiedniego podatku. W zależności od tego, w jaki sposób nabywamy fundusze, zrobi to za nas biuro maklerskie lub będziemy musieli rozliczyć się samodzielnie.

W jaki sposób najwygodniej kupować i sprzedawać ETF-y w Polsce?

Inwestować w ETF-y w Polsce możemy na kilka sposobów:

  • kupując ETF-y notowane na GPW poprzez polskie biura maklerskie - jest to rozwiązanie najprostsze, jednak oznacza dla inwestora bardzo niewielkie możliwości wyboru funduszy;
  • kupując zagraniczne ETF-y poprzez polskie biura maklerskie - w ten sposób uzyskujemy już dostęp do kilkuset różnego rodzaju ETF-ów, jednocześnie możemy cieszyć się prostą obsługą dostosowaną do potrzeb polskich inwestorów;
  • kupując zagraniczne ETF-y poprzez zagraniczne biura maklerskie - to daje największe możliwości wyboru, jednak będziemy musieli samodzielnie rozliczyć się z podatków, co w niektórych przypadków może być nieco uciążliwe.
(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%