Zamknij

Serwer VPS ? jakie daje możliwości?

22:26, 26.08.2021 RED Aktualizacja: 22:27, 26.08.2021

Dobry hosting to podstawa bezproblemowego i szybkiego działania strony internetowej lub usługi online. Do wyboru są różne opcje. W tym artykule skoncentrujemy się na serwerach VPS. To rozwiązanie dla bardziej wymagających projektów.

Jedną z kluczowych kwestii przy planowaniu zaplecza technicznego projektów internetowych jest wybór hostingu, bądź w przypadku szerszego projektu serwera (VPS bądź dedykowanego). Należy się zastanowić, jakie potrzeby ma nasz projekt i jak wiele zasobów będzie wykorzystywał. Zwykły hosting współdzielony może okazać się za słabym rozwiązaniem dla dużego projektu. Również serwer dedykowany może być opcją na wyrost. W tej sytuacji warto wziąć pod uwagę rozwiązanie pośrednie – serwer VPS.

Czym jest serwer VPS?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym w ogóle jest serwer VPS. Można napisać, że ten rodzaj rozwiązania hostingowego imituje prawdziwy serwer (np. dedykowany). Ma swój własny system operacyjny, a administrator ma pełne uprawnienia do modyfikacji ustawień. To jednak serwer wirtualny, a nie fizyczny. Zresztą wskazuje na to sama nazwa. Skrót VPS pochodzi od angielskiego wyrażenia Virtual Private Server, co oznacza Prywatny Serwer Wirtualny. W takim przypadku zasoby jednego fizycznego komputera są udostępniane wielu użytkownikom.

Zalety serwera VPS

Co daje nam wybór serwera VPS? Takie rozwiązanie ma naprawdę duże możliwości. Można korzystać na przykład z pełnej wirtualizacji KVM. To oznacza, że mamy zapewnioną pełną izolację od innych użytkowników. Wszystkie procesy zachodzą niezależnie. Często dostępne są szybkie dyski, a do tego obciążenie takiego serwera jest zdecydowanie niższe niż przy hostingu współdzielonym. Wybierając VPS, otrzymujemy pełny dostęp do konta root, co pozwala na pełną konfigurację serwera.

Co jest ważne przy wyborze serwera VPS?

Oczywiście największy pożytek z serwera VPS będzie wtedy, gdy zostanie on dobrany odpowiednio do potrzeb naszego projektu internetowego. To oznacza, że konieczne jest zwrócenie uwagi na kilka istotnych parametrów przy wyborze VPS. Przede wszystkim istotna jest pamięć RAM – powinna być jak największa, bo wtedy serwer będzie łatwo obsługiwał wiele aplikacji. Istotna jest szybkość procesora pozwalającego na błyskawiczne wykonywanie operacji oraz liczba jego rdzeni. Rozmiar dysku także nie powinien być zbyt mały, ponieważ będzie tam przechowywanych bardzo wiele danych. Do tego trzeba zwrócić uwagę na częstotliwość wykonywania backupów i opiekę techniczną ze strony usługodawcy.

Serwer VPS to rozwiązanie dla bardziej wymagających projektów. Dzięki takiemu rozwiązaniu każda strona internetowa będzie działała szybko i płynnie. Nie warto chodzić na kompromis w kwestii hostingu, bo to potem bardzo się mści.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%