Zamknij

Chcesz mieć piękne zdjęcia z wakacji? Pamiętaj o 5 zasadach!

08:29, 31.08.2021 | RED

Pragniesz pochwalić się zdjęciami z wakacji? Poniżej znajdziesz 5 wskazówek, które pomogą Ci w skolekcjonowaniu pięknych zdjęć. Dzięki poniższym podpowiedziom Twoje zdjęcia z wakacji będą zachwycać rodzinę i przyjaciół, a Tobie jeszcze długo przypominać o beztroskim, wakacyjnym czasie.

Korzystaj z golden hour

Terminem golden hour czyli złotej godziny określa się czas tuż po wschodzie słońca i tuż przed jego zachodem. W tym okresie światło jest bardzo charakterystyczne i pięknie prezentuje się nie tylko na portretach, ale też na fotografiach architektury i krajobrazu. Światło jest rozproszone, miękkie, co daje przyjemny efekt gładkiej faktury skóry, nadając jej piękny, złoty kolor. W przypadku zdjęć budynków czy fotografii krajobrazowych zaś, słońce zawieszone nisko nad horyzontem tworzy wrażenie malowniczości i poetyckości. Jeśli więc zamiast na efekcie ostrych, często prześwietlonych kadrów, zależy nam na nadaniu naszym zdjęciom aury tajemniczości, golden hour nadaje fotografiom niezwykłego uroku.

Nie dubluj zdjęć

Nikt z nas nie przepada za oglądaniem zdjęć, które raz za razem praktycznie niczym między sobą się nie różnią. Zapominamy o tym fakcie, kiedy prezentujemy zdjęcia znajomym, nie eliminując z puli identycznych lub bardzo podobnych ujęć. W rezultacie powstaje ryzyko, że nasza prezentacja będzie po prostu nudna! Jak tego uniknąć? Oczywiste jest, że robiąc zdjęcia raczej nie poprzestajemy na jednym ujęciu - robimy kilka zdjęć pod różnym kątem, w zbliżeniu lub bez itd. Wybierzmy z tej puli maksymalnie dwa, naszym zdaniem najlepsze, a jednocześnie najbardziej się między sobą różniące, to w zupełności wystarczy!

Kolejne selfie? Postaw na tło

Podobne ryzyko jak przy zdjęciach krajobrazu, kiedy to robimy dziesiątki zdjęć tego samego ujęcia, istnieje w przypadku zdjęć z ręki, tzw. selfie. Zdjęcia tego typu na pierwszym planie prezentują nasze twarze, a tło jest mniej istotnym elementem. Dlatego też wiele z tego rodzaju fotografii jest do siebie zbyt podobna. Przełamać tę tendencję można zwracając uwagę na to, co za nami (albo w naszym bliskim otoczeniu). Ciekawe graffiti na murze, oryginalna wystawa sklepowa czy wspólne zdjęcie z artystą ulicznym — to tylko niektóre z pomysłów na urozmaicenie zwykłych selfie i zamianę ich w fotografie atrakcyjne dla odbiorców.

Pamiętaj o czyszczeniu aparatu

Szczegółowy, niezamazany kadr, wyrazistość, ostrość — to cechy zdjęcia przykuwającego uwagę. W ferworze pstrykania zdjęć łatwo zapomnieć, że przetarcie obiektywu potrafi diametralnie zmienić jakość zdjęć na plus. Zapominamy o tym szczególnie w przypadku, kiedy zdjęcia robimy smartfonem. Wykorzystujemy go bowiem nie tylko do tego celu, więc wciąż dotykamy telefonu dzwoniąc, SMS-ując, płacąc w sklepie. Zostawiamy odciski, zabrudzenia, często nie zdając sobie z tego sprawy. Nie ma jednak znaczenia, czy korzystamy ze zwykłego telefonu komórkowego z aparatem, z lustrzanki cyfrowej, czy z analoga — dbałość o sprzęt, którym robimy zdjęcia zaowocuje lepszą ich jakością.

Zabezpiecz zdjęcia!

Nie ma nic gorszego niż przepiękne zdjęcia wakacyjne, które… straciliśmy! Choć wydaje się, że utrata zdjęć nigdy by się nam nie przydarzyła, w rzeczywistości z niejednych wakacji powraca się bez pamiątek w postaci zdjęć — właśnie z powodu ich nieoczekiwanej utraty. Powodów może być masa: uszkodzenie mechaniczne aparatu, np. dostanie się do niego drobinek piasku z plaży, błąd podczas zgrywania zdjęć do komputera, wadliwość samej karty pamięci i wiele innych. Odzyskiwanie danych z kart pamięci oczywiście jest możliwe — zajmują się tym wykwalifikowani specjaliści, a okres pourlopowy to jeden z najgorętszych dla nich czasów pracy. Jednak oprócz tej ostateczności warto mieć alternatywę w postaci dodatkowych kart pamięci czy w formie przesłania zdjęć do tzw. chmury, gdzie będą bezpieczne.

Podsumowując, Twoje zdjęcia z pewnością zyskają na atrakcyjności, jeśli wybierzesz porę dnia, kiedy światło, zamiast uwydatniać mankamenty skóry, sprawi, że optycznie staną się niewidoczne — warto więc robić zdjęcia w czasie golden hour. Pstrykając selfie, staraj się wybierać oryginalne tła lub nieoczywiste otoczenie. Nie dubluj zdjęć w nieskończoność — wybierz maksymalnie dwa, trzy zdjęcia danej scenerii, które uważasz za najlepsze. Nie zapominaj też o higienie samego sprzętu, którym robisz zdjęcia oraz o tym, by zachować kopię zapasową fotograficznych pamiątek.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%