Zamknij

Dlaczego warto wprowadzić adiuwanty do swojego gospodarstwa rolnego?

08:32, 31.08.2021 | RED

Współczesne rolnictwo w niczym nie przypomina tego, które znane było naszym pradziadkom. Oprócz nowoczesnych maszyn do dyspozycji są dziś środki ochrony roślin, a także adiuwanty, czyli tak zwane wspomagacze. Dzięki nim wspomniane środki ochrony roślin działają jeszcze skuteczniej.

Dlaczego warto stosować środki ochrony roślin?

Środki ochrony roślin skutecznie chronią nasze uprawy przed owadami i różnego rodzaju chorobami. Dzięki nim możemy pozbyć się chwastów, które są nie mniejszym zagrożeniem. Stawiając na środki ochrony roślin, zwiększa się szanse na udany plon. Niestety, szereg czynników może sprawiać, że ich skuteczność jest znacznie mniejsza niż wynikałoby to z obietnic producenta.

Co obniża skuteczność oprysków?

Opryski są wrażliwe na jakość wody. Ich skuteczność zależy również od stanu technicznego sprzętu, który wykorzystujemy, aby je wykonać. Nie można zapominać także o warunkach atmosferycznych. Na zmniejszenie skuteczności oprysków wpływa zarówno deszcz, wiatr, jak i zbyt wysoka temperatura. Na szczęście adiuwanty sprawiają, że wszystko to przestaje mieć aż tak duże znaczenie.

Po jakie adiuwanty można sięgnąć?

Adiuwanty dzieli się na dwa podstawowe rodzaje:

  • aktywujące;
  • wspomagające.

Zastosowanie tych drugich – do których zalicza się między innymi Atpolan 80EC – to gwarancja, że substancje aktywne będą miały ułatwione przenikanie do tkanek roślinnych.

Na czym polega działanie adiuwantów?

Jak już wspomnieliśmy, podstawowym zadaniem tych preparatów jest wspomaganie działania substancji czynnych znajdujących się w wybranych przez nas środkach ochrony roślin. Jeśli wiemy, jaki czynnik musimy wyeliminować albo co musimy poprawić, bez problemu wybierzemy odpowiedni adiuwant. Jeśli jednak nie jesteśmy co do tego pewni, wystarczy postawić na preparat o działaniu wielokierunkowym. Przykładem takiego adiuwantu jest Lewar pH- Fungi.

Sięgając po adiuwanty, możemy być pewni, że poprawią one właściwości oprysku. Będzie on lepiej utrzymywał się na roślinie, a tym samym szansa na to, że zadziała tak, jak potrzeba będzie dużo większa. Dodając adiuwanty do środków ochrony roślin, zmniejszamy och podatność na parowanie. Ma to szczególne znaczenie w przypadku preparatów stosowanych latem, kiedy temperatury potrafią być naprawdę wysokie.

Czy adiuwanty są bezpieczne?

To pytanie, które stawiają często początkujący rolnicy. Odstrasza ich przede wszystkim tajemnicza nazwa. Tymczasem okazuje się, że adiuwanty są w pełni bezpieczne, a ich stosowanie nie wiąże się z żadnym ryzykiem. Należy jednak pamiętać o jednym: pod żadnym pozorem nie należy przekraczać podanych przez producenta dawek. Preparat zawsze stosuje się zgodnie z podanymi wskazówkami.

Uprawa roślin bez stosowania specjalistycznych środków chemicznych jest dziś bardzo trudna. Co więcej, nierzadko niezbędne okazuje się być wykorzystanie specjalnych wspomagaczy, czyli adiuwantów. Są skuteczne i bezpieczne, a ich stosowanie nie jest trudne.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%