Zamknij

Streaming w PL to nieopłacalne hobby?

08:59, 27.09.2021 | RED

W Polsce cały czas przybywa nowych twórców streamujących gry. Czy można na tym zarobić? Jak wygląda ta kwestia w Polsce a jak na świecie?

Streaming a streaming live

Pojęcie ,,streaming” (z ang. ,,strumieniowanie”) jest znane większości osób. Oznacza udostępnianie innym treści, takich jak filmy, muzyka, zdjęcia itp., za pomocą technologii przesyłania strumieniowego. Z technologii streamingu korzystają największe serwisy filmowe czy muzyczne, np. Netflix czy Spotify. Czym zatem jest live streaming? Jest to udostępnianie treści w czasie rzeczywistym – wtedy, kiedy transmitowane wydarzenia mają miejsce. Live streaming najczęściej wykorzystywany jest podczas koncertów, wydarzeń sportowych oraz przez graczy do transmitowania tego, jak grają oni w gry.

Zyski ze streamowania

Źródła zysków ze streamowania mogą być różne. Wiele zależy od rodzaju platformy streaminowej oraz popularności samego twórcy. Przyjrzyjmy się jakie mogą być te źródła na podstawie jednej z najpopularniejszych platform tego typu w Polsce, czyli Twitch.tv:

  • subskrypcje – najpierw twórca musi zawrzeć kontrakt z platformą na specjalnie, indywidualnie określonych zasadach współpracy, jedna taka subskrypcja kosztuje miesięcznie około 20 zł. Połowa tej kwoty trafia do serwisu, a połowa do twórcy.Twórcy otrzymują pieniądze, a jego subskrybenci dodatkowe funkcje na platformie,
  • donacje – są to bezpośrednie wpłaty dla twórcy od widza. Twórca otrzymuje na swoje konto kwotę, którą przekazał mu widz z odjęciem małego procentu za obsługę systemu. Niestety, jak podaje raport wykonany przez portal streamerzy.pl niemal połowa widzów nie decyduje się wspierać twórców w ten sposób, a ponad 40% robi to rzadko. Dodatkowo, osoby, który to robią wybierają małe kwoty,
  • reklamy – za każde 1000 wyświetleń reklamy streamer otrzymuje około 14 zł. Mimo to, duża część widzów Niestety, korzysta z programów blokujących reklamy, przez co streamerzy tracą możliwość zarobku,
  • kontrakty – gdy twórca staje się popularny to zyskuje on dodatkowe zródła zarobku w postaci kontraktów, np. z firmami, platformami e-sportowymi czy producentami sprzętu gamingowego.

Zarobki w Polsce i na świecie

Zgodnie z raportem wykonanym przez streamerzy.pl aż 58.3% twórców nie zarabia nawet 50 zł miesięcznie na streamowaniu. Co więcej, według raportu nawet jeśli dodamy kwoty ze streamowania do pozostałych źródeł dochodu twórców to wyjdzie na to, że są oni… biedni. Według raportu łącząc wszystkie źródła dochodu 25.7% ankietowanych deklaruje, że nie zarabia wcale, 28% zarabia do 1.5 tys. złotych, a do 3.5 tys złotych zamyka się łącznie 75.4% ankietowanych twórców. Jak to możliwe? Otóż większość streamerów ma wykształcenie średnie lub jest w trakcie jego zdobywania. Oznacza to, że transmisją na żywo zajmują się osoby w wieku licealnym, które są na utrzymaniu nie swoim a swoich rodziców. W Polsce zaledwie garstka streamerów zarabia godnie z samego działania w sieci. Należą do nich tylko najpopularniejsi twórcy w naszym kraju.

Zarobki polskich streamerów wyglądają dość słabo w porównaniu z ich zagranicznymi kolegami. Najlepsi twórcy na świecie łącznie ze wszystkich źródeł, tj. subskrypcji, donacji czy kontraktów, zarabiają od kilku do kilkuset tysięcy dolarów miesięcznie.

Czy to się opłaca?

Analizując powyższe informacje warto odpowiedzieć sobie na pytanie czy streaming w Polsce jest opłacalnym hobby. Cóż, niewątpliwie warto pamiętać o tym, że w naszym kraju jest to stosunkowo nowa dziedzina, która cały czas się rozwija. Oczywistym jest, że słabi czy niczym niewyróżniający się twórcy nie mają co liczyć na ogromne zarobki. Jednakże ci najlepsi, mają na to realną szansę. Niedowiarkom i sceptykom warto przypomnieć, że dawniej nikt by nie pomyślał, że twórcy wideo na youtube mogą na tym zarabiać. Tymczasem, czas pokazał jak bardzo się oni mylili, ponieważ popularni youtuberzy, także w Polsce, zarabiają obecnie ogromne sumy pieniędzy.

Autor: https://streamonline.pl/

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%