W Polsce cały czas przybywa nowych twórców streamujących gry. Czy można na tym zarobić? Jak wygląda ta kwestia w Polsce a jak na świecie?
Streaming a streaming live
Pojęcie ,,streaming” (z ang. ,,strumieniowanie”) jest znane większości osób. Oznacza udostępnianie innym treści, takich jak filmy, muzyka, zdjęcia itp., za pomocą technologii przesyłania strumieniowego. Z technologii streamingu korzystają największe serwisy filmowe czy muzyczne, np. Netflix czy Spotify. Czym zatem jest live streaming? Jest to udostępnianie treści w czasie rzeczywistym – wtedy, kiedy transmitowane wydarzenia mają miejsce. Live streaming najczęściej wykorzystywany jest podczas koncertów, wydarzeń sportowych oraz przez graczy do transmitowania tego, jak grają oni w gry.
Zyski ze streamowania
Źródła zysków ze streamowania mogą być różne. Wiele zależy od rodzaju platformy streaminowej oraz popularności samego twórcy. Przyjrzyjmy się jakie mogą być te źródła na podstawie jednej z najpopularniejszych platform tego typu w Polsce, czyli Twitch.tv:
Zarobki w Polsce i na świecie
Zgodnie z raportem wykonanym przez streamerzy.pl aż 58.3% twórców nie zarabia nawet 50 zł miesięcznie na streamowaniu. Co więcej, według raportu nawet jeśli dodamy kwoty ze streamowania do pozostałych źródeł dochodu twórców to wyjdzie na to, że są oni… biedni. Według raportu łącząc wszystkie źródła dochodu 25.7% ankietowanych deklaruje, że nie zarabia wcale, 28% zarabia do 1.5 tys. złotych, a do 3.5 tys złotych zamyka się łącznie 75.4% ankietowanych twórców. Jak to możliwe? Otóż większość streamerów ma wykształcenie średnie lub jest w trakcie jego zdobywania. Oznacza to, że transmisją na żywo zajmują się osoby w wieku licealnym, które są na utrzymaniu nie swoim a swoich rodziców. W Polsce zaledwie garstka streamerów zarabia godnie z samego działania w sieci. Należą do nich tylko najpopularniejsi twórcy w naszym kraju.
Zarobki polskich streamerów wyglądają dość słabo w porównaniu z ich zagranicznymi kolegami. Najlepsi twórcy na świecie łącznie ze wszystkich źródeł, tj. subskrypcji, donacji czy kontraktów, zarabiają od kilku do kilkuset tysięcy dolarów miesięcznie.
Czy to się opłaca?
Analizując powyższe informacje warto odpowiedzieć sobie na pytanie czy streaming w Polsce jest opłacalnym hobby. Cóż, niewątpliwie warto pamiętać o tym, że w naszym kraju jest to stosunkowo nowa dziedzina, która cały czas się rozwija. Oczywistym jest, że słabi czy niczym niewyróżniający się twórcy nie mają co liczyć na ogromne zarobki. Jednakże ci najlepsi, mają na to realną szansę. Niedowiarkom i sceptykom warto przypomnieć, że dawniej nikt by nie pomyślał, że twórcy wideo na youtube mogą na tym zarabiać. Tymczasem, czas pokazał jak bardzo się oni mylili, ponieważ popularni youtuberzy, także w Polsce, zarabiają obecnie ogromne sumy pieniędzy.
Autor: https://streamonline.pl/