Zamknij

Bardzo sucha skóra – po jakie kosmetyki sięgać?

09:17, 27.09.2021 | RED

Bardzo sucha skóra to problem, z którym boryka się wiele osób. Nie jest to jednak coś, z czym nie można sobie poradzić. Przede wszystkim warto znaleźć przyczynę takiego stanu i zastanowić się, jak można ją wyeliminować. Pomocna będzie na pewno zmiana codziennej pielęgnacji oraz wybór kosmetyków, które posiadają w składzie substancje dogłębnie nawilżające. Jak powinna wyglądać standardowa rutyna i które produkty okażą się jej uzupełnieniem? Oto kilka pomocnych wskazówek. 

 

Czy bardzo sucha skóra to poważny problem?

Może się wydawać, że bardzo sucha skóra to tylko etap przejściowy. Nie zawsze jednak tak jest. Czasami jest to sygnał, że dzieje się coś znacznie gorszego, ponieważ równie dobrze może być to objaw jednej z chorób. Jakich? W tym przypadku warto sprawdzić, czy nie jest to atopowe zapalenie skóry. Ale to nie wszystko. Zdarza się również, że jest to symptom łuszczycy, rybiej łuski wrodzonej czy nawet stwardnienia rozsianego lub chorób neurologicznych. Nie warto jednak myśleć zaraz o najgorszym, gdyż w dużej mierze bardzo sucha skóra to wynik niekorzystnego wpływu czynników zewnętrznych bądź braku właściwie dobranej pielęgnacji skóry. Najważniejsze jest znalezienie przyczyny, która pomaga określić, jakie kroki powinniśmy podjąć. 

 

Czym jest atopowe zapalenie skóry?

Atopowe zapalenie skóry to choroba zapalna, o której mówi się coraz częściej. Diagnozowana jest coraz częściej u dzieci, natomiast przyczyny rozwoju AZS wciąż nie do końca są nam znane. Wiadomo jednak, że pewne czynniki środowiskowe i genetyczne mają tutaj kluczowy wpływ. Atopowe zapalenie skóry to przede wszystkim uczucie swędzenia, rogowacenie przymieszkowe, ale też bardzo sucha skóra. 

 

Samych objawów może być znacznie więcej, natomiast zależne jest to od konkretnego przypadku oraz samego przebiegu choroby. Leczenie jest niestety długotrwałe i w wielu przypadkach uciążliwe. Należy też zdać sobie sprawę z tego, że jest to schorzenie nawrotowe, dlatego przede wszystkim konieczna jest eliminacja szkodliwych czynników. Kluczowa bywa także pielęgnacja skóry, dzięki której niektóre symptomy przestają doskwierać. Niekiedy lekarz przepisuje maści i balsamy, które stosuje się miejscowo lub sterydy o znacznie silniejszym działaniu. 

 

Jakie kosmetyki polubi bardzo sucha skóra?

W przypadku, gdy bardzo sucha skóra wymaga zmiany codziennej pielęgnacji, powinniśmy dokładnie przyjrzeć się kosmetykom, które do tej pory stosowaliśmy. Prawdopodobnie ich skład mógł opierać się na substancjach wysuszających lub silnie złuszczających. Ważne, aby poszukać składników, które odpowiedzialne są za przywrócenie właściwego poziomu nawilżenia. Może być to między innymi mocznik, kwas hialuronowy czy też gliceryna. Lista jest naprawdę długa, ponieważ na rynku kosmetycznym dostępnych jest wiele produktów pomagających w walce z przesuszeniami.

 

Bardzo sucha skóra wymaga też regularnego aplikowania kosmetyków. Istotna jest zarówno poranna, jak i wieczorna rutyna. W pielęgnacji sprawdzą się toniki nawilżające lub mgiełki, które dobrze jest aplikować także w trakcie dnia. Na noc warto nałożyć nie tylko krem, ale również serum. Kilka jego kropelek wystarczy zmieszać z innym preparatem lub nałożyć jako pierwszą warstwę. Nie należy zapominać o produktach z filtrem, które stosujemy cały rok, a które chronią naszą skórę zarówno przed przyspieszonym starzeniem, ale sprawiają również, że nie odwadnia się tak szybko i nie powstają na niej przebarwienia i suche skórki. 

undefined

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%