Zamknij

Płatność kartą to opcja – zmiany w prawie

22:27, 03.11.2021 . Aktualizacja: 22:27, 03.11.2021

Kancelaria Prezydenta RP poinformowała, że Andrzej Duda podpisał ustawę o usługach płatniczych. Oznacza to, że wkrótce sprzedawcy nie będą mogli odmówić klientowi przyjęcia zapłaty w formie gotówki – tak jak to było do tej pory.

Czym płacą Polacy?

Narodowy Bank Polski opublikował wyniki badania zwyczajów płatniczych w Polsce. Obecnie, nadal najpopularniejszą formą płatności wśród badanych jest gotówka. W ciągu jednego roku poprzedzającego pomiar korzystało z niej 97,8 proc. respondentów, jednakże karty zbliżeniowe plasują się niedaleko za nią, ponieważ wskazało na nie aż 75,6 proc. respondentów.

Jak było dotychczas?

Jak widać z powyższych danych statystycznych, z roku na rok coraz więcej osób płaci kartami niż gotówką. Jednakże wynika to nie tylko z ich osobistych preferencji, ale również z panującej już od ponad roku pandemii Covid - 19. I chociaż gotówka zaczęła mocno tracić na znaczeniu jeszcze przed rozprzestrzenieniem się wirusa, to Covid – 19 znacznie ten proces przyspieszył. Wiele punktów usługowych, sklepów i restauracji podczas pandemii odmawiało przyjmowania gotówki od swoich klientów. Głównym powodem była obawa przed zakażeniem koronawirusem, który miał rzekomo znajdować się na banknotach i monetach. O ile niektóre placówki jedynie rekomendowały płatności bezgotówkowe, o tyle inne stanowczo zarządziły, że gotówki od swoich klientów nie przyjmą i muszą oni zapłacić w inny sposób, czyli kartą kredytową lub Blikiem. Czy klientowi, któremu odmówiono sprzedaży czegokolwiek z powodu braku możliwości zapłaty bezgotówkowej mógł pomóc adwokat? Zdania są podzielone. Jednakże, okazuje się, że według informacji pochodzących z Ministerstwa Finansów – jeśli powiadomienie o akceptowanych przez przedsiębiorcę sposobach płatności została umieszczona w jego lokalu w miejscu widocznym dla osób chcących skorzystać z oferowanych przez niego towarów lub usług, to takie zastrzeżenie można uznać za wiążące dla obydwu stron umowy. Oznacza to, że odmowa przyjęcia płatności gotówką była w pełni legalna i dozwolona i żaden adwokat nic by na to nie poradził.

Zmiany w ustawie

28 września 2021 roku Prezydent RP – Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 17 września 2021 roku o zmianie ustawy o usługach płatniczych. W związku z tym, sprzedawcy nie będą już mieli prawa odmówić przyjęcia od klienta zapłaty w formie gotówkowej.

Z propozycją nowelizacji ustawy o usługach płatniczych wystąpił do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej prezes Narodowego Banku Polskiego – Adam Glapiński. Twierdził on, że zmiany te są potrzebne, aby zadbać o ochronę interesów konsumentów. Wprowadzone rozwiązania mają zagwarantować, że znaki pieniężne emitowane przez Narodowy Bank Polski będą powszechnie akceptowane jako prawny środek płatniczy na terenie Polski zarówno, w płatnościach detalicznych za codzienne zakupy, jak i przy regulowaniu wszelkich zobowiązań finansowych. Ma to mieć znaczenie szczególnie dla osób starszych, osób z różnymi niepełnosprawnościami, a także innych osób niekorzystających z bezgotówkowych instrumentów płatniczych. Jak opublikowała w komunikacie Kancelaria Prezydenta RP celem ustawy jest również uregulowanie statusu prawnego akceptacji znaków pieniężnych emitowanych przez Narodowy Bank Polski.

Przepisy zabraniające sklepom odmawiania przyjęcia gotówki wejdą w życie już pod koniec października.

Warto wiedzieć, że ustawa przewiduje wyjątki, czyli sytuacje, w których odmowa przyjęcia gotówki jako zapłaty będzie dozwolona. Wśród nich znajdować się będzie sprzedaż przez Internet oraz w lokalach samoobsługowych, w których nie ma obsługi. Oprócz tego, przedsiębiorca może odmówić przyjęcia gotówki w czasie sprzedaży podczas imprezy masowej, ale musi każdorazowo zamieścić informację o sposobie płatności w regulaminie danego wydarzenia. Do wyjątków należy również sprzedaż dobra lub usługi powyżej ustalonego limitu jednorazowej transakcji. Ponadto, jeśli sprzedawcy zdecydują się przyjąć zapłatę w formie gotówki to nie mogą za to pobierać żadnej dodatkowej opłaty.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%