Zamknij

"Intymne" problemy - czy ból jajnika jest groźny?

22:30, 03.11.2021 . Aktualizacja: 22:31, 03.11.2021

Ból intymny utrudnia normalne funkcjonowanie. Może to być ból jajnika przed okresem, czy też ból podbrzusza po stosunku. Zdarza się, że w ten sposób organizm sygnalizuje też o innych zmianach. Wtedy warto udać się do ginekologa.

Ból jajników przed okresem, czyli dlaczego pojawia się ta dolegliwość?

W sytuacji, gdy ból jajników przed okresem wzbudza jakikolwiek niepokój, trwa dłużej niż zwykle i towarzyszą temu dodatkowe symptomy, nie czekaj i udaj się do lekarza. Może to nie być nic złego, ale pamiętaj o tym, że w ten sposób organizm może Ci też wysyłać informacje o pewnych problemach. Nie zawsze ból jajników przed okresem informuje o owulacji, czy zespole napięcia przedmiesiączkowego. W ten sposób objawia się również obecność torbieli, polipów, mięśniaków, a nawet nowotworu jajnika. Dlatego nie należy tego bagatelizować i jak najszybciej udać się do lekarza, w celu otrzymania pomocy i rozpoczęcia leczenia.

Ból jajnika przed okresem, jakie jeszcze mogą być tego przyczyny?

Ból jajników przed okresem może też być przyczyną endometriozy. Jest to choroba narządów płciowych kobiety, która wyróżnia się występowaniem komórek błony śluzowej trzonu macicy poza jamą macicy. Komórki te wykazują się silną reakcją na zmiany hormonalne odbywające się w ciele dziewczyny, które zachodzą w cyklu miesiączkowym. W wyniku tego działania dochodzi do przewlekłego stanu zapalnego. Następstwem są wewnętrzne krwawienia, zrosty, powstawanie bolesnych guzków, a także zmiany proporcji anatomicznych narządów znajdujących się w miednicy mniejszej. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że endometrioza może doprowadzić do powstania tak zwanej torbieli czekoladowej, której sygnałem może być ból jajników przed okresem. Wówczas w jajniku gromadzi się brudna i gęsta wydzielina. Co więcej, zmiana powiększa się wraz z kolejnymi miesiączkami, dlatego może osiągnąć naprawdę duże rozmiary. W takich przypadkach niektóre kobiety skarżą się też na krwiomocz.

Jaki jest najlepszy sposób na radzenie sobie, a także leczenie bólu jajnika przed okresem?

W zdecydowanej większości przypadków ból jajnika przed okresem jest normalnym zjawiskiem i nie stanowi powodu do niepokoju. Jest to część objawów związana z zespołem napięcia przedmiesiączkowego. Wiele kobiet sięga wtedy po proszki przeciwbólowe. Ulgę może też przynieść ruch na świeżym powietrzu, spacery, a także techniki relaksacyjne. Warto też dbać o organizm i zmienić dietę na zdrową oraz zbilansowaną. Każda kobieta ma swój sposób z radzeniem sobie z miesiączkowymi dolegliwościami. Jednakże, gdy ból jajników przed okresem jest niepokojący, przedłuża się i nie ustępuje wraz z zakończeniem krwawienia, nie należy czekać. W takim przypadku wizyta w gabinecie ginekologicznym jest koniecznością. Lekarz w takiej sytuacji wykona nie tylko tradycyjne badanie ginekologiczne, ale także kontrolne dopochwowe USG bądź też przez powłoki brzuszne. Gdy dojdzie do odkrycia torbieli czekoladowej lub innych zmian należy działać szybko, ale nie ma też powodów do obaw. W takim przypadku lekarz zapisze preparaty lecznicze, a gdy zmiana będzie zagrażać zdrowiu, wyda skierowanie do szpitala, w celu wykonaniu zabiegu usunięcia torbieli.

Jakie są przyczyny bólu podczas stosunku i jak sobie z tym radzić?

Przyczyny bólu podczas stosunku mogą mieć różne podłoża. Jedną z nich jest suchość pochwy. W takiej sytuacji penetracja powoduje podrażnienie błony śluzowej i w rezultacie pojawia się duży dyskomfort. Na liście możliwych powodów wymienia się też zbyt głęboką penetrację i niedopasowanie partnerów pod względem anatomicznym. Co więcej, może to też mieć to mieć też związek z urazem w obrębie miednicy i miednicy mniejszej. Na takie dolegliwości skarżą się też kobiety po naturalnym porodzie. Wreszcie może to też powodować infekcja grzybicza pochwy, stany zapalne układu moczowego, czy też wspomniana wcześniej endometrioza. Leczenie uzależnione jest od tego, co jest przyczyną bólu podczas stosunku.

Ból podbrzusza po stosunku, co warto o tym wiedzieć?

Ból podbrzusza po stosunku nie zawsze stanowi powód do niepokoju. Koniecznie trzeba obserwować swój organizm. Gdy jest długotrwały, koniecznie trzeba udać się na konsultację ginekologiczną. Przyczyn może być wiele od tych niegroźnych do poważnych. Może to być zatem niewłaściwa pozycja, słabe nawilżenie pochwy i infekcje intymne. Często pojawia się też u kobiet po porodzie na tle nerwowym. Jednak ból podbrzusza po stosunku to także endometrioza, torbiele jajników, mięśniaki, polipy macicy i wiele innych. W tym przypadku leczenie także uzależnione jest od przyczyny dolegliwości!

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%