Zamknij

Jak nauczyć dziecko angielskiego?

09:37, 15.11.2021 | .

Rozwój nowoczesnych technologii, mnogość połączeń komunikacyjnych i szeroko dostępny internet to powody, dla których ludzie mieszkający w najdalszych zakątkach świata stają się sobie coraz bardziej bliżsi. Uniwersalnym językiem pozwalającym komunikować się z większością stał się angielski, którego znajomość pozwala znaleźć lepszą pracę, swobodnie podróżować lub zmieniać miejsce zamieszkania bez kłopotów w porozumiewaniu się. Nic więc dziwnego, że wielu rodzicom zależy, aby ich pociechy uczyły się języka obcego od najmłodszych lat. Jak efektywnie nauczyć malucha angielskiego?

 

Dwujęzyczne przedszkole lub szkoła

Nie jest tajemnicą, że najłatwiej nauczyć się obcej mowy, przebywając w środowisku, w którym na co dzień używa się języka. Przedszkole po angielsku będzie idealnym miejscem, w którym maluch osłucha się z językiem używanym w swobodnej komunikacji i w naturalnym kontekście. Dziecko samoistnie przyswaja wiedzę, gdy lektor zwraca się do niego po angielsku nie tylko podczas zajęć, ale również w szatni czy na korytarzu. Dwujęzyczne przedszkola czy szkoły stawiają na sprawdzone metody uczenia się, takie jak Total Physical Response (oddziaływanie na wszystkie zmysły dziecka) czy Learining by doing (wykorzystywanie zdolności artystycznych podczas nauki).

 

Nauka poprzez zabawę

Metodą nauczania, która przynosi wymierne efekty, jest nauka przez zabawę. Zobacz więcej na ten temat tutaj. Uwaga małego dziecka jest rozproszona, a maluch nie potrafi jeszcze przez dłuższy czas skoncentrować się na jednym aspekcie. Zabawa jest zatem świetnym sposobem, aby przemycić kilkulatkowi znajomość języka obcego. Nieocenioną pomocą edukacyjną dla dziecka są wszelkiego rodzaju wierszyki, rymowanki i piosenki. Świetnie sprawdzą się dwujęzyczne zabawki, które wydają dźwięki w języku angielskim. Również czytanie krótkich ilustrowanych bajek i oglądanie obcojęzycznych kreskówek sprzyja pogłębianiu znajomości angielskiego. Warto zainwestować we wszelkiego rodzaju fiszki czy ilustrowane karty, dzięki którym maluch będzie kojarzył słowa z przedstawioną na obrazku rzeczą.

 

Prowadzenie rozmów po angielsku w domu

Ułatwione zadanie mają rodzice, którzy sami posługują się językiem angielskim. Dobrym pomysłem będzie systematyczne prowadzenie krótkich rozmów z domownikami, którym dziecko będzie się przysłuchiwać. Nawet 15 minut dziennie swobodnej konwersacji przynosi wymierne efekty.

 

Nauczanie dziecka języka angielskiego już od wczesnego dzieciństwa to dobry start w przyszłość. Maluch nabędzie umiejętności, które zaprocentują w późniejszych latach.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%