Zamknij

Kontrole jakości druku - na czym polegają?

10:13, 23.11.2021 | .
Pixabay

Technologia druku znacząco się rozwinęła, umożliwiając osiągnięcie doskonałej jakości wydruku. Jednak wraz z rozwojem możliwości, wzrosły również oczekiwania klientów. Poszukując perfekcji, klienci wybierają drukarnie oferujące bezbłędne wydruki w doskonałej rozdzielczości, spełniające każde oczekiwania. Dlatego tak ważna stała się kontrola jakości druku. Na czym ona polega?

Kontrola jakości od pierwszego etapu

Już na etapie planowania drukarnia powinna wdrożyć czynności kontrolne. Pierwszym krokiem jest dokładne przeanalizowanie zlecenia, przede wszystkim pod kątem jego zrozumiałości. Czy aby na pewno wszystkie przedstawione przez klienta wymagania są jasne? Jeśli występują jakiekolwiek wątpliwości, należy je skonsultować z klientem. Kolejna kwestia to sprawdzenie, czy maszyny, którymi dysponuje drukarnia, są w stanie wykonać dany wydruk. Konieczne jest również skontrolowanie sprawności urządzeń.

Kontrola w trakcie druku

Choć dzisiaj druk w dużej mierze odbywa się automatycznie, niezbędne jest sprawowanie nad nim kontroli. Specjalista powinien nadzorować proces, aby mieć pewność, że wszystko przebiega zgodnie z planem. Spostrzeżenie błędu jeszcze na etapie tworzenia wydruku oszczędzi wiele czasu i pieniędzy. Dzisiaj czas również jest bardzo ważny. Klientom zależy na jak najszybszym wykonaniu wydruków. Zatem powtarzanie czynności drukowania od początku jest bardzo niepożądane.

Drukarnia kontrolująca jakość wydruku

Ostatni etap kontroli odbywa się już po wykonaniu wydruku. Chodzi o sprawdzenie rozdzielczości, kolorystyki oraz identyfikację ewentualnych błędów. Czynności te po części wykonują dzisiaj maszyny drukarskie. Niemniej jednak nie istnieje póki co urządzenie, które byłoby w stanie sprawdzić wszystkie parametry w stu procentach skutecznie. Dlatego też dobra drukarnia dokonuje również wizualnej oceny wydruku. Zajmują się tym specjalnie wyszkoleni fachowcy, posiadający wiedzę odnośnie najlepszych technik kontrolnych, umożliwiających profesjonalne sprawdzenie wydruku w krótkim czasie.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%