Zamknij

Jak grzyb w mieszkaniu wpływa na nasze zdrowie?

10:22, 23.11.2021 | .

Do pojawienia się grzyba na ścianie, suficie czy pod podłogą może dojść w zasadzie w każdym budynku. W takiej sytuacji należy jak najszybciej przeprowadzić odgrzybianie. Jest to konieczne, ponieważ grzyb nie tylko niszczy materiały, na których się pojawi, ale również stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia człowieka. Jakie konkretnie niesie za sobą niebezpieczeństwo?

 

Jak może zaszkodzić grzyb w mieszkaniu?

Jeśli na ścianie pojawi się grzyb, oznacza to, że w powietrzu unoszą się jego zarodniki. Same w sobie stanowią one pewne zagrożenie dla zdrowia. Przedostając się w dużej ilości do układu oddechowego, mogą powodować zakłócenie jego poprawnej pracy. Jednak największe zagrożenie tkwi w toksynach produkowanych przez grzyby. Mowa na przykład o aflatoksynach i trichothecenach. Jednak lista wszystkich szkodliwych substancji produkowanych przez grzyby jest o wiele dłuższa.

Najpoważniejsze zagrożenie grzyb na ścianie stanowi dla układu oddechowego. U domowników często pojawiają się stany zapalne gardła i zatok. Ponadto mogą pojawić się problemy oddechowe, które w skrajnych przypadkach prowadzą nawet do astmy. Co więcej, odgrzybianie jest koniecznością ze względu na ryzyko pojawienia się reakcji alergicznych.

Warto wspomnieć również o kłopotach z układem pokarmowym. Toksyny produkowane przez grzyby mogą prowadzić do zatrucia pokarmowego, a nawet do uszkodzenia dróg pokarmowych.

Niestety szkodliwe działanie grzyba może wywołać nieodwracalne zmiany w organizmie człowieka. Ponadto substancje o których była mowa powyżej działają rakotwórczo.

Jak przeprowadzić odgrzybianie?

Lista szkód, jakie może spowodować w organizmie człowieka grzyb, jest bardzo długa. Dlatego też odgrzybianie jest absolutną koniecznością. Jak je przeprowadzić? Najpierw należy zdrapać grzyba z powierzchni. Później zaleca się wykorzystanie specjalistycznych środków chemicznych, aby mieć pewność usunięcia grzyba w całości. Niewątpliwie dla osiągnięcia stuprocentowej skuteczności odgrzybianie warto zlecić fachowcom.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%