Zamknij

Jak przechowywać maszyny rolnicze?

10:23, 23.11.2021 | .

Każde gospodarstwo rolne wymaga stosowania pewnych maszyn rolniczych. Zarówno niewielkie urządzenia, jak i kombajny czy innego rodzaju sprzęt o większych wymiarach wymaga odpowiedniego przechowywania. Zwłaszcza zimą, kiedy maszyny są przez dłuższy czas nieużywane, a warunki pogodowe im nie sprzyjają. Jak przechowywać urządzenia rolnicze, aby nie doszło do ich zniszczenia i konieczności zakupu nowych części do maszyn rolniczych? O czym jeszcze trzeba pamiętać w zakresie odpowiedniej troski o sprzęt rolniczy?

Gdzie przechowywać maszyny rolnicze?

Aby mieć pewność, że poszczególne części maszyn rolniczych nie ulegną zniszczeniu, sprzęt trzeba przechowywać w odpowiednich warunkach. O co chodzi? Przede wszystkim należy chronić elementy metalowe przed wilgocią oraz zbyt niską temperaturą. W niesprzyjających warunkach może bowiem dojść do powstania korozji. W takiej sytuacji trzeba będzie kupić nowe części do maszyn rolniczych. Zatem jak zabezpieczyć sprzęt? Rozwiązań jest kilka:

  • hala stalowe,
  • pomieszczenia gospodarcze,
  • garaże,
  • plandeki.

Hala stalowa to prawdopodobnie najlepsze rozwiązanie, jeśli chodzi o przechowywanie maszyn rolniczych. Mowa o profesjonalnych halach, wykonywanych przez firmy doświadczone w zakresie tworzenia konstrukcji na potrzeby rolnictwa. Konstrukcja i wyposażenie takiej hali zapewniają odpowiednią temperaturę i poziom wilgoci. Co więcej konstrukcja jest uniwersalna. Zimą w hali można przechowywać maszyny, a w pozostałych porach roku na przykład zbiory. Postawienie hali stalowej nie jest tak drogie, jak mogłoby się wydawać, jednak w porównaniu do innych rozwiązań generuje dosyć wysokie koszty.

Niewątpliwie, aby po zimie nie były potrzebne nowe części do maszyn rolniczych, sprzęt można również trzymać w standardowym pomieszczeniu gospodarczym. Może to być zwyczajna drewniana stodoła. W tym przypadku gwarantujemy zabezpieczenie przed czynnikami atmosferycznymi, jednak ochrona przed wilgocią i niską temperaturą jest tylko częściowa.

Jeśli mowa o stosunkowo niewielkim sprzęcie rolniczym, wystarczający może być garaż. Zarówno murowany, jak i blaszany. Najprostszym i najtańszym rozwiązaniem jest przykrycie maszyn plandeką. Zapewnia to ochronę, jednak również niepełną, ze względu na wilgoć podchodzącą od gruntu.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%