Zamknij

Dach dwupołaciowy, czyli minimalistyczne podejście do architektury. Czy jest to rozwiązanie dla Ciebie?

07:36, 25.11.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 08:54, 25.11.2021

W architekturze, podobnie jak w modzie, historia zatacza koło. Jednym z trendów w budownictwie mieszkaniowym, który powrócił w nowej, atrakcyjniejszej formie jest budowa domów dwupołaciowych. Renesans dachów dwupołaciowych nastąpił wraz z modą na tzw. nowoczesne stodoły i budownictwo energooszczędnie. Czy dom z dachem dwupołaciowym jest dla każdego? Warto przeanalizować możliwości i ograniczenia, jakie daje jego posiadanie.

Dach dwuspadowy – pochwała prostoty!

Dach dwuspadowy należy do rodzaju dachów stromych, najpopularniejszych w architekturze od wielu stuleci. To najprostsza forma domu, jaką rysują dzieci – zwarta bryła w kształcie prostokąta lub kwadratu, zwieńczona dwiema prostokątnymi połaciami połączonymi w kalenicy. Taki dach spoczywa na domach o bardzo tradycyjnym, wręcz wiejskim charakterze, ale wygląda okazale także na domach wybudowanych według nowych, minimalistycznych trendów.

Dom z dachem dwupołaciowym ma kilka zalet:

- jest najbardziej ekonomiczny w budowie – prosta konstrukcja wymaga mniejszej ilości drewna, szczególnie gdy zdecydujemy się na pokrycie lekkim materiałem, jakim jest blachodachówka; brak załamań i wgłębień oznacza mniejsze koszty robocizny, mniej materiałów na odpady, mniej akcesoriów związanych z uszczelnieniami i obróbek dekarskich.

- jest uniwersalny – w zależności od kąta nachylenia, dachy dwupołaciowe mogą być kryte dachówką lub blachodachówką; w przypadku prostej, dwuspadowej formy dachu można pomyśleć o blachodachówce ciętej na wymiar – to najszybsza metoda, idealna dla prostych dachów, pozbawionych lukarn. Styl budynku można praktycznie dowolnie kształtować poprzez dobór odpowiedniego modelu i koloru pokrycia, a także stolarki okienno-drzwiowej i elewacji.

- jest szybki w budowie – jeśli nie posiada okien dachowych, kładzie się go bardzo szybko: nie wymaga licznej ekipy budowlanej ani czasu, jaki zajmują docięcia czy obróbki.

- ma mniejsze tendencje do rozszczelnień i uciekania ciepła – im mniej zagłębień i załamań, tym mniej możliwości rozszczelnienia połączeń czy powstawania tzw. mostków termicznych. Stromy dach szybko odprowadza deszcz lub topiący się śnieg do systemu rynnowego, ma mniejsze tendencje do zalegania na nim śniegu czy wody.

- pozwala na wykorzystanie poddasza na cele użytkowe: wystarczy doświetlić je montując okna dachowe lub elewacyjne. Poddasze jest również ważnym czynnikiem w utrzymaniu domu na poziomie energooszczędnym – ciepłe powietrze z domu unosi się do góry i ogrzewa wyższy poziom, więc jeśli wykonano prawidłową izolację, to poddasze ogrzeje się szybciej i taniej.

Kiedy dach dwuspadowy się nie sprawdzi?

Prostota konstrukcji, która jest dużym atutem pod względem kosztów i szybkości budowy, ma swoje ograniczenia. Jednym z nich jest sposób wykorzystania dachu, który daje więcej możliwości w przypadku domów wielospadowych. Jeśli szerokość bryły budynku wynosi więcej niż 11 m, to konieczne jest wzmocnienie konstrukcji przez dodatkowe słupy (podporowe), które ograniczają dowolność w aranżacji poddasza. Skosy, które są dobrodziejstwem dla trwałości dachu, powodują zmniejszenie powierzchni użytkowej poddasza, co stanowi utrudnienia w jego zagospodarowaniu czy poruszaniu się.

Utarło się powiedzenie, że dom z dachem dwuspadowym to rozwiązanie dla tych, którym bardziej zależy na ekonomicznym podejściu do budowy i użytkowania domu, a mniej – na estetyce. To powiedzenie nie sprawdza się w przypadku tzw. „nowoczesnej stodoły”, która na stałe wpisała się w krajobraz wiejski i miejski. Projekty domów wykonanych w tym stylu to przykład nowego podejścia w wykorzystaniu przestrzeni, przełamywaniu granic między wnętrzem a otoczeniem, a także ciekawych aranżacji elewacji z użyciem drewna, kamienia lub stali w formie np. blach trapezowych. Prosta bryła i oszczędna geometria takich domów podkreślana jest przez nowoczesne modele pokryć dachowych, czego przykładem są oryginalne blachodachówki panelowe FIORD lub panele dachowe NA RĄBEK firmy Blachy Pruszyński, które doskonale wpisują się w minimalistyczny trend przypisywany domom z dachem dwupołaciowym.

Można pokusić się o podsumowanie, że dach dwuspadowy to rozwiązanie dla osób, które oczekują nie tylko prostoty, ale również rozsądnych kosztów użytkowania, mają niewielkie wymagania co do ilości i oryginalności pomieszczeń użytkowych i posiadają niewielką działkę, która pozwala na wybudowanie domu na minimalnej przestrzeni. Nie jest to do końca prawda, gdy oglądamy rozwiązania dla domów w stylu nowoczesnej stodoły – te udowadniają, że prosty dom może być niezwykle estetyczny, oryginalny, funkcjonalny i przytulny.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%