Zamknij

System klasy GRC – czym jest?

10:53, 28.03.2022 . Aktualizacja: 10:54, 28.03.2022

Realizacja celów wyznaczonych przez przedsiębiorstwo wymaga odpowiedniej analizy oraz metody realizacji. Nierzadko konieczne jest podjęcie działań z różnorodnych obszarów. Warto wiedzieć, jak postrzegać działania firmy w kontekście realizacji ustalonych planów.

Charakterystyka systemu

GRC obejmuje podejście organizacyjne w trzech obszarach – governance, risk management i compilance, umożliwiających osiąganie przez przedsiębiorstwo wytyczonych celów. System pozwala rozwiązać kwestie niepewności, działając w sposób rzetelny i wiarygodny. Ład korporacyjny w ramach GRC stanowi zestawienie procesów ustanowionych oraz przeprowadzanych przez zarządców. Działania te odzwierciedlają się w strukturze organizacji, sposobie koordynacji i kierowaniu nastawionym na osiąganie wytyczonych celów. Zarządzanie ryzykiem koncentruje się natomiast na przewidywaniu i zarządzaniu operacjami niepewnymi, mogącymi utrudnić przedsiębiorstwu realizacje planów. Ostatni element GRC – zgodność – odnosi się do przestrzegania wyznaczonych granic o charakterze prawnym i dobrowolnym. System GRC ma na celu synchronizację informacji oraz operacji zarządzających, jak również przestrzeganie przepisów. Dzięki niemu firma może efektywniej działać, skutecznie wymieniać informacje i lepiej raportować swoją pracę bez powielania wcześniej realizowanych planów.

Sposób wdrażania

GRC stanowi strategię, pozwalającą na ustrukturyzowanie podejścia do sposobu osiągania biznesowych celów. Przy jej wdrażaniu wykorzystuje się często instrumenty cyfrowe, umożliwiające monitoring systemu. Pomagają one m.in.:

  1. zautomatyzować przepływ danych w ramach elektronicznego obiegu dokumentów;
  2. zarządzać ryzykiem;
  3. koordynować audyt;
  4. tworzyć raporty;
  5. analizować procesy.

Narzędziami cyfrowymi należy jednak odpowiednio operować, a bez specjalistycznej wiedzy jest to niemożliwe. Wdrożenie GRC ma wiele korzyści dla przedsiębiorstwo. Wśród nich warto wskazać:

  1. redukcję kosztów;
  2. ograniczenie liczby powielanych działań;
  3. wyższą jakość komunikacji;
  4. eliminację silosów.

Governance, risk management and compilance to system, mogący usprawnić pracę całego przedsiębiorstwa. Warto zatem skorzystać z usług profesjonalistów, oferujących wsparcie wdrożenia systemu klasy GRC.

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%