Zamknij

Arabica i Robusta - czym się różnią?

23:21, 12.03.2019 RED Aktualizacja: 23:21, 12.03.2019

Arabica i Robusta zdominowały światową produkcję kawy. Dlaczego są tak popularne i co je różni?

Arabica to botaniczna nazwa rośliny, znanej także jako kawa arabska, której owoce są szczególnie cenione przez koneserów kawy z całego świata, o czym świadczy zdominowanie przez nią ponad trzech czwartych całego rynku kawy. Dzieje się tak dlatego, ponieważ ziarna kawy Arabica mogą zapewnić niezwykle różnorodne smaki i aromaty. Kawa arabska wywodzi się z terenów Afryki oraz Jemenu, jednak aktualnie uprawiana jest przede wszystkim w krajach Ameryki Środkowej i Południowej. Uprawia się także w sercu Afryki i na jej wschodnim wybrzeżu, a także w Azji (w okolicach Półwyspu Indyjskiego) oraz na wyspach na południu kontynentu. Aby uzyskać owoce wysokiej jakości, krzewy z gatunku Arabica muszą być uprawiane na terenach górzystych, na wysokości od ok. 1000 do 2500 m n.p.m., na których średnia temperatura roczna waha się między 15 a 25 stopniami Celsjusza.

Arabica uważana jest za kawę szlachetniejszą od robusty, ze względu na mniejszą goryczkę wyczuwaną  smaku, a także bogatszy aromat. Zyskała więc popularność wśród miłośników kawy na całym świecie, którzy są gotowi zapłacić za nią znacznie więcej.

Robusta wywodzi się z zachodniej Afryki Subsaharyjskiej i nazywana jest także kawą kongijską. Podobnie jak Arabica uprawiana jest na terenach leżących w tzw. pasie kawowym. Znajduje się on pomiędzy zwrotnikami Raka i Koziorożca,. Dominującymi krajami jej uprawy są: Brazylia, Indie i Wietnam. Można spotkać ją również w Indonezji.

Uprawa Robusty jest o wiele łatwiejsza niż w przypadku kawy arabskiej. Jej plantacje znajdują się maksymalnie na wysokości 800 m. n.p.m.,  gdzie termometry wskazują 25-35°C.

Robusta zapewnia napar o mniej intensywnym aromacie, jednak mocniejszym smaku, który jest bardziej cierpki i gorzki. Gwarantuje także gęstszą cremę, przez co stanowi lepsze i bardziej pożądane uzupełnienie mieszanek wykorzystywanych do przygotowywania espresso.

Arabica i Robusta - różnice

Jedną z najbardziej istotnych różnic między Arabicą a Robustą jest zawartość kofeiny. Arabica zawiera jej stosunkowo mało, Robusta natomiast przeciwnie – posiada jej nawet dwa razy więcej. To dlatego właśnie Robusta jest kawą chętniej wybieraną przez Amerykanów, którzy kawę piją głównie dla pobudzenia organizmu.

Oba gatunki kaw różni także wygląd ziaren. Ziarna kawy arabskiej cechują się eliptycznym kształtem, są płaskie i stosunkowo duże. Ziarna Robusty natomiast posiadają o wiele mniejsze rozmiary i są bardziej zaokrąglone. Możemy zauważyć tutaj również różnice związane z ich strukturą. Dostrzega się bowiem, iż po płaskiej stronie ziarna Arabiki posiadają pęknięcia przypominające kształtem falę, natomiast w przypadku Robusty - bliższe linii prostej.

Warto zaznaczyć, że oba gatunki kawy występują w różnych jakościach. Sam fakt, że ma się  do czynienia z Arabicą, nie gwarantuje wysokiej jakości kawy. Podobnie z Robustą - pijąc ją niekoniecznie pije się kawę niskiej jakości, a takie opinie często się pojawiają. Nie powinno się także sugerować ceną. Robusta nie jest tańsza od kawy Arabica z powodu gorszej jakości, a ze względu na mniej problematyczną uprawę.

Przy współpracy z https://www.czasnaherbate.net/kawy-c-16.html.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%