Zamknij

Lesko traci 2.5 mln zł przeznaczone na inwestycje. To efekt upadku PBS-u

13:58, 21.01.2020 | RED
REKLAMA
Skomentuj

Samorządowcy liczą straty w związku z przymusową restrukturyzacją (tzw. kontrolowanym upadkiem) Podkarpackiego Banku Spółdzielczego. Burmistrz Leska Adam Snarski, jest mocno rozżalony całą sytuacją. Rządzona przez niego gmina straci 2.5 mln zł przeznaczone na inwestycje. Wczoraj po spotkaniu z wojewodą, zamieścił dramatyczny wpis na Facebooku. Przytaczamy go w całości.

Nie, nie będę milczał. Czuję na sobie zbyt duży ciężar odpowiedzialności za nasze środki publiczne. Gmina Lesko na bulwersującej ogólnopolskiej restrukturyzacji PBS straci ponad 2 i pół miliona złotych. A trzeba pamiętać, że gmina nie ma swoich pieniędzy. Ma nasze - z naszych podatków. Apeluję do Ministra Finansów oraz Premiera Rządu Polskiego o interwencję w tej sprawie. (...) W sali Gobelinowej Muzeum Historycznego w Sanoku odbyło się spotkanie przedstawicieli kilkunastu samorządów z Podkarpacia, które mają rachunki w restrukturyzowanym Podkarpackim Banku Spółdzielczym. Spotkanie zorganizowała Pani Ewa Leniart Wojewoda Podkarpacki. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Bankowego Funduszu Gwarancyjnego na czele z wyznaczonym na administratora PBS Panem Pawłem Małolepszym.

Niestety, potwierdził się scenariusz, o którym od piątku w gronie samorządów terytorialnych mówiono. "Czarny" scenariusz jest taki, że środki zgromadzone na rachunkach samorządów i ich jednostek zostaną w części zabrane na pokrycie strat PBS (z każdego samorządu zabranych zostanie około 43% kwot, które znajdowały się na kontach gmin). Przedstawiciele samorządów apelowali do Wojewody o pomoc w tej nadzwyczajnej sytuacji.

Jak wygląda ta sytuacja w naszej Gminie? Drodzy Mieszkańcy, na przeprowadzonej restrukturyzacji stracimy około 2,5 mln zł naszych środków. Jest to kwota, która na dzień dzisiejszy mocno ogranicza nasze możliwości rozwoju. Bez pomocy rządu, Ministra Finansów, Premiera w odzyskaniu tych środków z całą pewnością nie będziemy mogli rozwijać się tak dynamicznie jakbyśmy chcieli. A nasza Gmina w ostatnich miesiącach pozyskała znaczne środki zewnętrzne na wiele inwestycji w gminie. Wśród przedstawicieli samorządów można było odczuć wielkie rozczarowanie dzisiejszym spotkaniem.

My - Samorządowcy nie mamy sobie nic do zarzucenia. Jak zawsze - dostaje najsłabszy, ten który chce działać i rozwijać swoje małe gminy. Jak wiele jeszcze możemy znieść? Ile możemy udźwignąć? Jak zawsze - wszystko pokryjemy - my mieszkańcy z naszych ciężko zarobionych pieniędzy. Właśnie dlatego o tym pisze, i właśnie dlatego będę walczył o każdą naszą - Państwa złotówkę, o każdy grosz. Dopóki będę miał na to siły.
Adam Snarski

 

(RED)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (4)

ekonomekonom

0 0

ZLIKWIDOWAĆ 500+!!! 08:50, 22.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

FrankowiczFrankowicz

0 0

Zgadzam się ale jak mowa o pomocy do Frankowiczow to wielu tez mówi "wiedzieliscie!!!!" dlatego jak pomagać to wszystkim!!! 14:15, 22.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

sdfsdf

1 0

takie tytuły jak na waszym nedznym portalu i waszym konkurencie świadczą tylko o nieznajomości tematu. A gdzie ktoś prawnie podał że bank UPADŁ? Bo jakby upadł to takie lesko i im podobne miało by w plecy wszystko. No ale co się dziwić. Teraźniejsze ciennikarstwo. 20:36, 26.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MyślącyMyślący

1 0

Zgadzam sie w 100 % z przedmówcą. Poziom dziennikarstwa to dno i 5 metrów mułu. Wiedza Pana Burmistrza też mnie powaliła. Spodziewałem się więcej od tak podobno wykształconego i obytego w świecie (Bruksela) człowieka. Ale widać, że ten Pan jeszcze musi się dużo nauczyć a stanowiska burmistrzów powinny być jednak piastowane przez osoby bardziej doświadczone i starsze. Panie Burmistrzu jakby PBS upadł to całość środków z rachunku samorządu zostałaby zabrana. Proszę się nie martwić tak o swój samorząd, dostaniecie z nierządu te środki z powrotem. BGK już uruchamia kredyty. O przedsiębiorcach, którzy potracili środki i tym samym płynność już Pan nie piszesz. A co z pracownikami Banku. Pół tysiąca ludzi straci pracę. Rynek ich nie wchłonie. Poza tym gdzie Pan był i rada miasta jak decydowaliście żeby dalej PBS prowadził Wasze rachunki? Program naprawczy był już od roku 2016 r. Ale jak się ma wszystko za darmo to jest cacy. 18:18, 02.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© isanok.pl | Prawa zastrzeżone