Zamknij

Płonęły lasy na Podkarpaciu

07:01, 15.04.2020 | RED
Skomentuj
REKLAMA

Dwanaście pożarów zanotowano w lasach na terenie RDLP w Krośnie tej wiosny. W ich wyniku spłonęło siedem hektarów pokrywy gleby, podszytów i młodników.  

Lasy Podkarpacia należą do najmniej palnych w Polsce, jednak wiosenna susza podniosła zagrożenie, czego skutkiem były pożary nawet w takich nadleśnictwach, jak Strzyżów i Lutowiska, gdzie dochodzi do nich bardzo rzadko.

Najgroźniejszy okazał się ogień, który pojawił się 3 kwietnia w Nadleśnictwie Narol i pochłonął 3,5 ha pokrywy gleby w drzewostanach różnych klas wieku. Groźnie wyglądał też pożar, który 9 kwietnia zauważono na stokach Otrytu w Nadleśnictwie Lutowiska. Ze względu na trudno dostępny teren w akcji jego gaszenia brało udział 27 pracowników nadleśnictwa, 30 strażaków i pracownicy zakładów usług leśnych. Spłonęło 60 arów poszycia leśnego w drzewostanie jodłowo-bukowym. W Wielkanoc dwukrotnie paliło się na terenie Nadleśnictwa Oleszyce, gdzie spłonęło 0,40 ha poszycia. Mniejsze pożary gaszono na terenie nadleśnictw: Bircza, Tuszyma, Kolbuszowa. 

- Pozornie spalona ściółka to niewielka strata, jednak po paru miesiącach okazać się może, że wchodzące w okres wegetacji drzewa zostały przysmażone ogniem i reagują z opóźnieniem, zatem szkody przyrodnicze mogą być rozłożone w czasie – zastrzega Marek Marecki, zastępca dyrektora RDLP w Krośnie ds. gospodarki leśnej. – Nie da się też wyszacować strat w mikroflorze i mikrofaunie, których regeneracja na spalonym terenie trwa latami. Dlatego apelujemy o ostrożność w posługiwaniu się ogniem w lesie i na terenach przyległych. 

Najczęstszą przyczyną pożarów jest nieostrożność ludzka i podpalenia, zwłaszcza w okresie wiosennego wypalania traw.

Zapowiadane susze wymuszają czujność ze strony służb leśnych. Niezwykle pomocne w wykrywaniu źródeł ognia są sytemu monitorowania terenu za pomocą kamer przemysłowych. Korzystają z niego nadleśnictwa z terenu Puszczy Sandomierskiej, zaś centrum monitoringu dla obszaru południowego Roztocza i części Puszczy Solskiej obejmujące zasięgiem pięć nadleśnictw znajduje się w Nadleśnictwie Oleszyce. Z sześciu kamer umieszczonych na wieżach uzyskuje się tu obraz pokrywający kilkadziesiąt tysięcy hektarów. 

Najnowocześniejszy system monitoringu uruchomiono w marcu tego roku w Nadleśnictwie Leżajsk. Swoim zasięgiem obejmuje on nie tylko lasy tej jednostki, ale również fragmenty sąsiadujących nadleśnictw. Dzięki temu będzie też użyteczny w wykrywaniu pożarów na terenach zamieszkanych. W sumie w polu widzenia sześciu nowoczesnych, zdalnie sterowanych kamer, jest prawie 100 tysięcy hektarów w zasięgu trzech powiatów. Dzięki tym urządzeniom spada średnia powierzchnia pożaru, a w wielu przypadkach udaje się zlokalizować i ugasić ogień na powierzchni zaledwie kilku arów. W roku ubiegłym na terenie RDLP w Krośnie wybuchło 30 pożarów, ich średnia powierzchnia 0,18 ha należała do najniższych w kraju.

Źródło: RDLP w Krośnie

Fot. M. Szczerbicki, W. Panek, E.Kowal 

(RED)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz