Zamknij

Ciężka sytuacja w ośrodkach opieki długoterminowej. Apel europosłanki do Komisji Europejskiej

16:12, 12.10.2020 | MF
Skomentuj
REKLAMA

W czwartek, 8 października2020 r. podczas sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Brukseli Elżbieta Łukacijewska Poseł do Parlamentu Europejskiego zaapelowała o natychmiastowe działania Komisji Europejskiej, które poprawią bardzo ciężką sytuację w ośrodkach opieki długoterminowej. Na przykładzie sygnałów, jakie płyną z  Polski i Podkarpacia mówiła o brakach zabezpieczenia kadrowego, sprzętowego i finansowego w tych placówkach.

W ośrodkach opieki długoterminowej przebywają miliony osób starszych, chorych i niepełnosprawnych. 86% pracowników placówek opieki długoterminowej to kobiety, które bardzo często ze względu na niskie wynagrodzenie i braki kadrowe, pracują w kilku miejscach, co zwiększa ryzyko przeniesienia wirusa.

- mówiła poseł Łukacijewska.

Podkarpacka europosłanka doskonale zdając sobie sprawę, że organizacja służby zdrowia leży w kompetencji krajów członkowskich, podkreśliła jednocześnie, że w obecnej sytuacji poszczególne kraje nie są w stanie sobie poradzić z kryzysem i przeciążeniem systemu, jaki wywołała pandemia.

Komisja europejska przygotowuje obecnie strategię dla pracowników opieki zdrowotnej na 2021 r. Natomiast zdaniem Elżbiety Łukacijewskiej reakcje potrzebne są tu i teraz.

W trakcie dzisiejszej (8.10.2020r.) konferencji prasowej Premiera i Ministra Zdrowia usłyszeliśmy, że wszystko jest pod kontrolą, nie brakuje łóżek, respiratorów, personelu. Tymczasem to, co dzieje się w naszym najbliższym otoczeniu przedstawia zupełnie inny obraz. Dostaję coraz więcej sygnałów, chociażby z Sanoka, że pacjenci, również ci u których potwierdzony został COVID-19 odsyłani są do domu na kwarantannę i pozostawiani samym sobie. Pracownicy medyczni nie mają dostępu do szybkich 24 godzinnych testów, przez co wyłączeniu ulegają całe oddziały szpitalne.

- stwierdziła europosłanka.

Od wczoraj (7 października 2020 r.) wstrzymano przyjęcia do Poradni Chirurgii Ogólnej oraz Poradni Urazowo – Ortopedycznej w SPZOZ w Sanoku. Powyższa sytuacja związana jest z "sytuacją epidemiologiczną" , a nieoficjalnie wiadomo, że u jednego z anestezjologów sanockiego szpitala wykryto wirusa i zarówno on, jak i cześć personelu, a także pacjenci z którymi miał styczność, zmuszeni są do odbycia kwarantanny.

             W związku z powyższymi sygnałami, Elżbieta Łukacijewska zwróciła się z pytaniami o zabezpieczenie medyczne w powiecie sanockim do Pani Ewy Leniart- Wojewody Podkarpackiego i Pana Stanisława Chęcia- Starosty Sanockiego.

 

Pod tym linkiem znajdziecie Państwo całe wystąpienie Pani Poseł podczas sesji plenarnej w PE

 

Źródło: Biuro Elżbiety Łukacijewskiej Poseł do Parlamentu Europejskiego/nadesłane

 

 

 

 

(MF)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz