Zamknij

W Sanoku będą kwestować na rzecz ratowania nagrobka Kazimierza Sulimierskiego

00:29, 15.10.2021 Kamil Mielnikiewicz Aktualizacja: 20:00, 09.11.2021
Skomentuj

Stowarzyszenie Opieki nad Starymi Cmentarzami w Sanoku organizuje kwestę na rzecz ratowania zabytkowego nagrobka Kazimierza Sulimierskiego herbu Starykoń. Wydarzenie odbędzie się już w najbliższa niedzielę, tj. 17 października. 

Kwesta odbędzie się w kościele pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego w Sanoku. " Będziemy kwestować po każdej mszy świętej" - informują organizatorzy wydarzenia.


CZYTAJ TAKŻE: W Mrzygłodzie i Tyrawie Solnej powstaną sceny do filmu "Disco Boy"


Kim był Kazimierz Sulimierski?

Urodził się on około 1855 roku w Kaliszu. Koleje losu przywiodły go do Sanoka. Był inżynierem. W Sanoku znalazł zatrudnienie w Fabryce Wagonów i Maszyn należącej podówczas do Kazimierza Lipińskiego. Okazał się pracownikiem nad wyraz uzdolnionym i użytecznym. Przez pewien okres był jedynym inżynierem w tej firmie, mającym ogrom obowiązków, jednak nigdy nie obniżającym zawodowych lotów. Za swoje osiągniecia inżynierskie  i kierownictwo techniczne w fabryce, otrzymał srebrny medal przyznany mu przez Komisję Wystawową, Powszechnej Wystawy Krajowej we Lwowie.

Kazimierz Sulimierski nie koncentrował się jedynie na Fabryce i sprawach z nią związanych. Był też zaangażowanym społecznikiem. Mógł poszczycić się wieloma aktywnościami. Był współzałożycielem i prezesem Czytelni Chrześcijańskiej ,,OGNIWO” w Sanoku oraz aktywistą Czytelni Mieszczańskiej, należał do sanockiego SOKOŁA, był wice sędzią przysięgłym przy Trybunale c.k. Sądu Obwodowego w Sanoku. Udzielał się także w Towarzystwie Szkoły Ludowej 

Kazimierz Sulimierski reprezentował Sanok na pogrzebie poety Adama Asnyka. Tego typu działań miał na swoim koncie znacznie więcej.

Niestety, w ostatnich latach życia przyszło mu zmagać się z ciężką chorobą. Nie udało mu się z nią wygrać. Sulimierski zmarł 17 kwietnia 1914 roku w Sanoku na zapalenie płuc. Miał około 59 lat.

Prosimy więc bardzo o wsparcie naszego planu odremontowania nagrobka tego zasłużonego człowieka, który swoje losy związał tak mocno i serdecznie z Sanokiem, a za wrzucane do naszych skarbonek datki z góry serdecznie dziękujemy

- informują przedstawiciele Stowarzyszenia Opieki nad Starymi Cmentarzami w Sanoku.

(Kamil Mielnikiewicz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%