Zamknij

Chcesz założyć firmę? Masz szanse na dotacje!

09:51, 28.03.2019 | A.O
REKLAMA
Skomentuj

Na pięć polskich Platform Startowych dla innowacyjnych produktów i usług, platforma Start In Podkarpackie cieszy się największym powodzeniem. Trafiło tu aż 30 proc. pomysłów zgłoszonych w pierwszym naborze. 185 wniosków przeszło już pierwszą ocenę. Eksperci wybierają teraz 40 takich, które mają szansę na sukces. Utworzone spółki otrzymają wsparcie w przygotowaniu prototypu i modelu biznesowego, a następnie będą mogły ubiegać się o 800 tys. zł bezzwrotnej dotacji na wprowadzenie produktu na rynek.

Pomysły wciąż można zgłaszać. Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A., lider projektu, nabór do II inkubacji zakończy w lipcu. Aż 200 nowych spółek planuje wesprzeć RARR S.A. poprzez Platformy Startowe Start In Podkarpackie. Podkarpacie jest jednym z pięciu ośrodków w Polsce Wschodniej, który dzięki zwycięstwu w konkursie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości od listopada ub. Roku realizuje wart 20 mln zł projekt dla startupów. To kompleksowy program wsparcia nowych pomysłów - od momentu rejestracji startupu jako spółki kapitałowej do czasu stworzenia minimalnej wersji produktu (MVP).

Najlepsze pomysły na innowacyjne produkty i usługi otrzymają pomoc ekspertów, firm i instytucji. Będą miały szansę zdobyć bezzwrotną dotację, wejść na rynek i odnieść biznesowy sukces. Nabór projektów rozpoczął się 1 stycznia 2019 roku i jest prowadzony przez  internetową PARP. W pierwszej turze do naszej platformy, jednej z pięciu realizujących projekty, wpłynęło prawie 30% wszystkich zgłoszonych pomysłów – mówi Jolanta Wiśniowska, dyrektor Centrum Rozwoju Przedsiębiorczości w RARR S.A., kierująca projektem Platformy Startowe Start In Podkarpackie.

Teraz przechodzą ocenę. Spośród 185 pomysłów 40 wybranych zostanie do inkubacji na platformie startowej. Popularność platformy Start In Podkarpackie wynika z kilku powodów. Pierwszy to sukces projektu pilotażowego, w którym byliśmy partnerem Kieleckiego Parku Technologicznego. 70 proc. startupów inkubowanych przez nas na platformie TechnoPark Biznes Hub otrzymało dotację z PARP-u. To świadczy o tym, że potrafiliśmy te firmy tak poprowadzić, by po te pieniądze sięgnęły. Rekordowa liczba nowych pomysłów, które wpłynęły do nas teraz, to także zasługa przedsiębiorczości mieszkańców Podkarpacia. Większość zgłoszeń pochodzi właśnie od ludzi z naszego regionu, chociaż są także z innych stron Polski. Nie bez znaczenia – uważa Mariusz Bednarz, prezes Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A.  

jest także prowadzona od lat promocja inteligentnych specjalizacji województwa podkarpackiego. Lotnictwo, informatyka, motoryzacja to branże, o których stale mówimy, co powoduje, że wiele osób skupia się nad wymyślaniem nowych rozwiązań właśnie w tych dziedzinach. Kiedy Platforma Start In Podkarpackie ogłosiła, że wybiera właśnie te specjalizacje, a dodatkowo także budownictwo, wiele pomysłów było już gotowych. Wstępną weryfikację pomysłów przeprowadzili eksperci instytucji partnerskich. W kolejnym etapie pomysły pozytywnie zaopiniowane trafiają do oceny innowacyjności. Innowacyjność projektów z branży lotniczej i motoryzacyjnej oceniają eksperci z Politechniki Rzeszowskiej, natomiast branża IT i budownictwo oceniana jest przez Fundusz VC - BLDG Venture Sp. zo.o. Wnioski, które uzyskały pozytywną opinię o stopniu innowacyjności, kierowane są na panel ekspertów do końcowej oceny. Pomysłodawcy w trakcie 5-minutowej prezentacji przedstawiają przed Panelem główne założenia swojego pomysłu, m.in. rynek, konkurencję, zespół i plan komercjalizacji. Pozytywna rekomendacja panelu eksperta otwiera drogę do inkubacji pomysłu. Pierwsze startupy już prezentowały swoje projekty przed komisją. Wkrótce rozpocznie się pierwsza tura inkubacji, a przyjęte startupy zostaną objęte indywidualnym wsparciem Managerów inkubacji. Pierwsi przedsiębiorcy nie tylko są po ocenie panelu ekspertów, ale rejestrują już swoje spółki.

Jako miejsce lokalizacji firmy, której siedziba musi znajdować się w Polsce Wschodniej, można wybrać pomieszczenia w Rzeszowie i Mielcu, udostępniane przez partnerów projektu, tj, RARR S.A., ARR „MARR” S.A. i HugeTECH Sp. z o.o. Z naszej strony oferujemy miejsce w Inkubatorze Technologicznym IT 4 w Jasionce lub pomieszczenia w Preinkubatorze Akademickim – mówi Jolanta Wiśniowska.

Niektóre pomysły na innowacyjne produkty i usługi są już tak dopracowane, że wystarczy im parę miesięcy inkubacji na platformie Start In Podkarpackie, by złożyć wniosek o dotację w wysokości 800 tys. zł już w najbliższym konkursie, jaki ogłosi PARP.

Sukces startupu zależy od wielu czynników – podkreśla prezes Mariusz Bednarz. – My zbudowaliśmy szerokie konsorcjum, które wie, jak pomóc pomysłom na pierwszych etapach. Na platformie młode spółki otrzymują wsparcie nie tylko Menedżerów inkubacji, ale również technologów z poszczególnych branż, którzy mogą pomóc wprowadzić konkretne rozwiązania do prototypowego produktu. Wiele zależy od potencjału poszczególnych pomysłów. Eksperci oceniają je bardzo surowo i wybierają te, które mają szansę na powodzenie i rozwój na coraz większą skalę, przejścia z rynku polskiego na zagraniczne.

Nabór do projektu Platformy Startowe Start In Podkarpackie trwa cały czas. Pomysły składane są przez stronę www.platformystartowe.gov.pl, przy wykorzystaniu Lokalnego Systemu Informatycznego. Spływają już wnioski do II tury inkubacji. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej projektu www.startinpodkarpackie

(A.O)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© isanok.pl | Prawa zastrzeżone