Zamknij

Jakie są najpopularniejsze zawody w powiecie sanockim?

14:53, 29.09.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 08:23, 30.09.2022

Podkarpackie jest województwem o dość wysokim poziomie bezrobocia (7,3% w końcu sierpnia br., w porównaniu do wskaźnika ogólnopolskiego 4,8%, GUS). Na tym tle powiat sanocki wypada stosunkowo korzystnie, z bezrobociem na poziomie 6,1%. Oczywiście nie we wszystkich obszarach zawodowych równie łatwo o pracę w mieście Sanok i powiecie sanockim. Informacji na temat zapotrzebowania na lokalnym rynku zatrudnienia dostarcza badanie Barometr zawodów. Warto zapoznać się z aktualnymi wynikami tej prognozy.

Praca w powiecie sanockim od zaraz

Barometr zawodów jest badaniem wykonywanym z inicjatywy resortu pracy na podstawie danych z urzędów pracy oraz GUS. Dzieli ono profesje na nadwyżkowe (dużo chętnych na dane stanowiska, mało liczby ogłoszeń), deficytowe (mało chętnych, dużo ofert pracy) oraz pozostające w równowadze popytu i podaży. Osoby szukające zatrudnienia powinny zwrócić uwagę na dwie pierwsze grupy zawodów. Przedstawiciele profesji deficytowych mogą bowiem spodziewać się szybkiego znalezienia posady, z kolei nadwyżkowych – trudności w czasie szukania pracy.

W 2022 r. twórcy badania wskazali 18 grup profesji deficytowych w powiecie sanockim. Na liście są:

  • zawody techniczne – blacharze i lakiernicy samochodowi, pozostali lakiernicy, diagności samochodowi, elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, inżynierowie elektrycy i energetycy,
  • zawody budowlane – murarze i tynkarze,
  • zawody z branży gastronomicznej – kucharze, piekarze, szefowie kuchni,
  • zawody związane z handlem i różnego rodzaju usługami – przedstawiciele handlowi, fryzjerzy, pracownicy zajmujący się zwierzętami,
  • zawody medyczne i pokrewne – lekarze, logopedzi i audiofonolodzy,
  • nauczyciele – przedmiotów zawodowych, praktycznej nauki zawodu, szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych,
  • pracownicy służb mundurowych.

W powiecie sanockim wskazano także trzy grupy profesji nadwyżkowych:

  • filolodzy, tłumacze,
  • specjaliści rolnictwa i leśnictwa,
  • specjaliści technologii żywności i żywienia.

Oferty pracy w Sanoku i okolicy – gdzie szukać?

Najwięcej ogłoszeń typu praca Sanok znaleźć można na profesjonalnych portalach rekrutacyjnych, np. praca.pl. Jest to portal o zasięgu ogólnopolskim, by zobaczyć propozycje zatrudnienia z Sanoka, wystarczy wpisać w pasku wyszukiwarki nazwę tego miasta. Poszukiwania można zawęzić, wskazując np. obszar zatrudnienia, nazwę stanowiska, opcję praca zdalna i inne parametry.

Kolejnym rzetelnym źródłem ogłoszeń jest Centralna Baza Ofert Pracy. To platforma skupiająca ogłoszenia z urzędów pracy, również pozwalająca na ich filtrowanie.

Liczne oferty pracy w Sanoku publikowane są także w mediach społecznościowych. W tym wypadku warto zachować ostrożność i przed odpowiedzią na nie – wysłaniem CV czy podaniem danych osobowych – upewnić się, że ma się do czynienia z legalnie działającym pracodawcą.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%