Zamknij

Zaczytana Wystawa i zbiórka książek w Galerii Sanok

08:21, 30.11.2021 | .
Skomentuj materiały nadesłane
REKLAMA

W Galerii Sanok wystartowała zaczytana akcja na rzecz promocji i upowszechniania czytelnictwa. W samej galerii można odwiedzić niezwykłą wystawę Zaczytanych Ławek i oddać przeczytane książki, które następnie trafią do szpitali i ośrodków pomocowych.

Zaczytane Ławki tworzone przez Fundację Zaczytani.org łączą czytelnictwo ze sztuką. Każda ławka to inny projekt będący artystycznym wyrazem danego twórcy. Jedne ujmują prostotą, żartem, inne mają na sobie mnogość metafor i dostarczają głębokiego przeżycia estetycznego. Mimo że bryła jest zawsze taka sama, to każda Zaczytana Ławka budzi inne emocje, inne refleksje.

Wystawa w Galerii Sanok składa się z ośmiu eksponatów: Ławka Wisławy Szymborskiej, Ławka Z miłości do dzieci, Ławka Akademia Pana Kleksa, Ławka Mózg, Ławka Przytulanka, Ławka Mistrza i Małgorzaty, Ławka Wśród Planet i Ławka Poczuj. Każda Zaczytana Ławka wyposażona jest w tabliczkę z kodem QR, dzięki któremu można pobrać bezpłatny audiobook.

Jednocześnie w Galerii Sanok prowadzona jest zbiórka książek. Można przynosić książki używane, ale w dobrym stanie, wydane po 2000 roku, przeznaczone dla dzieci lub dla dorosłych. Książki zasilą Zaczytane Biblioteki, które Fundacja Zaczytani.org otwiera w szpitalach, placówkach opiekuńczych, wychowawczych i pomocowych.

– Zaczytana Biblioteka nie jest zwykłą wypożyczalnią książek. To księgozbiór oparty na idei bookcrossingu. Podopieczni danej placówki – inaczej niż w zwykłej bibliotece – mogą zabierać ze sobą ulubione pozycje, a Fundacja Zaczytani.org stale uzupełnia zbiory – mówi Michał Stępień, członek zarządu fundacji.

Książki zebrane w Galerii Sanok zasilą Zaczytaną Bibliotekę, którą galeria ufunduje dla Domu Pomocy Społecznej Światło Nadziei w Sanoku.

Zaczytana Wystawa oraz zbiórka książek potrwają do 16 grudnia 2021 r.

Zaczytane Ławki to element działań społecznych Fundacji Zaczytani.org, której misją jest promowanie zaangażowanego czytelnictwa, edukacja społeczna, zwiększanie dostępu do literatury wśród dzieci i dorosłych. Cele te realizowane są poprzez otwieranie bibliotek w szpitalach oraz instytucjach wsparcia społecznego, organizację corocznej Wielkiej Zbiórki Książek w całej Polsce, prowadzenie wolontariackich programów bajkoterapii. Dzięki zaufaniu i wsparciu ambasadorów, firm i instytucji Fundacja Zaczytani.org może dziś prowadzić działania w całej Polsce, budując lokalne społeczności skupione wokół książek i wzmacniając edukację czytelniczą.

Więcej informacji: www.zaczytani.org

Źródło: informacja nadesłana 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%