Zamknij

Izolacja i naprawa dachu – wszystko, czego potrzebujesz

10:28, 23.11.2021 . Aktualizacja: 10:29, 23.11.2021
Pixabay Pixabay

Własny dach nad głową daje poczucie komfortu i bezpieczeństwa, ale wiąże się także z koniecznością jego prawidłowego zabezpieczenia. Odpowiednią bazą do tego, aby pokrycie dachowe służyło nam przez wiele lat, jest jego prawidłowy montaż już na etapie budowy. Czasem jednak konieczne jest wykonanie dodatkowego ocieplania poddasza oraz jego naprawy bieżące. Należy wtedy sprawdzić, jaki jest współczynnik przenikania ciepła i zastosować odpowiednie ocieplenie. Zatem czym ocieplić poddasze?

Jaki materiał wybrać, aby zachować jego właściwości izolacyjne? 

Przy najczęściej spotykanej na polskim rynku budowlanym drewnianej konstrukcji dachu możemy wykonać ocieplenie poddasza pianką, styropianem lub wełną. Właściwa izolacja poddasza chroni przed ucieczką ciepła i szybko zwraca koszt ocieplenia. Zwykły styropian nie zapobiegnie znacząco ucieczce ciepła i trudno jest zamontować go pod ściankę kolankową, zatem ocieplenie poddasza styropianem nie jest polecane. Piana pur znacznie podniesie koszt ocieplania dachu na metr kwadratowy. Najbardziej ekonomiczne i najczęściej polecane jest ocieplenie poddasza wełną mineralną. 

Jak dobrać wełnę mineralną do izolacji poddasza? 

Wełna mineralna wykonana z włókna szklanego to najlepszy materiał izolacyjny do ocieplenia poddasza. Przewodność cieplna wełny mineralnej zapewni odpowiednie zabezpieczenie elementów konstrukcji poddasza. W naszej ofercie znajduje się wełna szklana, którą wykonamy ocieplenie dachu skośnego. Wełną skalną ocieplimy strony pomieszczenia - ściany zewnętrzne, co zapewni także odpowiednią izolację akustyczną. Do ocieplenia poddasza należy użyć wełny o łącznej grubości minimum trzydzieści centymetrów. Pierwsza warstwa termoizolacji może mieć dwadzieścia centymetrów, drugą warstwę ocieplenia zapewni wełna skalna o grubości piętnastu centymetrów. Niezbędne materiały do skutecznej izolacji dachu znajdziesz na stronie https://www.castorama.pl/produkty/budowa/dach-i-rynny/pokrycia-dachowe/izolacja-i-naprawa-dachu.html.

Od czego zacząć ocieplenie poddasza?

Prace termoizolacyjne należy rozpocząć od przeglądu stanu technicznego dachu. Wszelkie uszkodzenia mechaniczne i powstałe mostki termiczne mogą negatywnie wpłynąć na ciągłość ocieplenia. Aby ocieplić poddasze użytkowe, na którym znajduje się prawidłowy rozstaw krokwi, należy w pierwszej kolejności wypełnić szczeliny pianką poliuretanową, która także jest dobrym materiałem izolacyjnym. Następnie sięgamy po folię o wysokiej paroprzepuszczalności, łączoną taśmą dwustronnie klejącą. Przy izolacji termicznej najlepszym rozwiązaniem będzie ułożenie wełny w dwóch warstwach. W warstwie wstępnego krycia ważne jest odpowiednie wciskanie wełny pomiędzy krokwie, w celu uniknięcia mostków termicznych. Grubość izolacji powinna być równa grubości krokwi. Druga warstwa wełny do izolacji poddaszy wymaga dodatkowego mocowania. Niezbędne będą łączniki wzdłużne, profile nośne i wkręty mocujące. Kolejnym krokiem zapewniającym prawidłową izolację dachu jest montaż stelaża do zamontowania płyt gipsowo kartonowych, bezpośrednio pod którymi powinna zostać ułożona folia paroizolacyjna. Ocieplenie dachu wełną mineralną można uzupełnić sięgając po pianę poliuretanową lub piankę pur. Oba ter materiały znajdziesz na stronie https://www.castorama.pl.

Termoizolacja dachu to konieczność

Izolacja dachu wykonana w prawidłowy sposób ma niebagatelne znaczenie dla naszego portfela. Szczególnie zimową porą może ona zredukować straty ciepła do minimum, co jest nie tylko ekonomiczne, ale i ekologiczne. Dbając o swoje finanse, możemy więc zadbać także o środowisko. Warto rozpocząć planowanie izolacji poddasza już wczesną jesienią, jednak można je wykonać w dowolnym momencie w ciągu roku. 

undefined

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%