Tranzystor jest elementem, bez którego trudno wyobrazić sobie współczesną elektronikę. Czym jest i gdzie można go spotkać? Jakie są zasady jego działania? Czym różnią się tranzystory NPN i PNP? Odpowiadamy w artykule.
Tranzystory bipolarne to jedna z dwóch głównych grup tranzystorów występujących w elektronice (obok unipolarnych). Ich nazwa pochodzi od angielskiego określenia oznaczającego przenoszenie rezystancji, natomiast określenie bipolarny wskazuje na to, że prąd przepływa w tranzystorze przez dwa typy półprzewodników.
Tranzystory służą do wzmacniania napięć, mogą też być czymś w rodzaju elektronicznych przełączników, które pozwalają na bezpieczne sterowanie przepływem dużego prądu.
Tranzystory bipolarne zawierają w obudowie płytkę krzemową o strukturze zmodyfikowanej przez domieszkowanie, czyli zmianę mikrostruktury. Tworzy to sąsiadujące ze sobą obszary o różnym typie przewodnictwa. Te obszary to kolektor (oznaczany jest jako C), emiter (E) i baza (B). Warstwy te ułożone są na sobie nawzajem i tworzą układ złącz (miejsc styku półprzewodników).
Kiedy dwa obszary skrajne mają nadmiar ładunków ujemnych, a środkowy nadmiar ładunków dodatnich, masz do czynienia z tranzystorem NPN. Taki tranzystor przewodzi po przyłożeniu do bazy napięcia dodatniego względem emitera.
Drugą opcją jest typ PNP – stosunek ładunków jest odwrotny, a prąd płynie przez taki tranzystor w przeciwnym kierunku. Napięcie skierowane jest ujemnie wobec emitera.
Ponieważ tranzystor bipolarny ma za zadanie wzmacniać lub sterować sygnałem elektrycznym, spotkasz go m.in. we wzmacniaczach (np. operacyjnych czy selektywnych), układach scalonych, technice radiowej i generatorach.
Tranzystory bipolarne jako przełączniki są stosowane przy tworzeniu kluczy elektronicznych do produkcji rzutników, kontroli lamp, silników czy stabilizatorów. Oprócz tego tranzystory są częścią pamięci półprzewodnikowych, np. RAM.
W sklepie tme.eu znajdziesz szeroką ofertę tranzystorów bipolarnych. Pamiętaj, że tranzystory mają różne parametry, ale najczęściej branymi pod uwagę podczas zakupów są częstotliwość i moc – i to nimi warto się kierować, by dostosować zakup do swoich potrzeb.
Skorzystaj z naszej szczegółowej wyszukiwarki i określ wymagane napięcie, producenta lub typ modułu, by łatwiej znaleźć to, czego szukasz! W razie potrzeby skorzystaj z dostępnej specyfikacji produktu oraz dokumentacji technicznej.
Jeśli masz wątpliwości, nasi specjaliści o wieloletnim doświadczeniu chętnie udzielą porady i wskażą najlepsze rozwiązania. Zachęcamy do kontaktu!