Zamknij

Praca w księgowości – jakie specjalizacje do wyboru?

00:00, 29.11.2024 .
Fot. Materiały promocyjne Fot. Materiały promocyjne

Rola księgowego zmieniała się na przestrzeni lat, przechodząc od specjalisty przeprowadzającego tylko zapisy księgowe do konsultanta i analityka finansowego. Oznacza to, że specjaliści w tej dziedzinie mają do wyboru kilka kierunków specjalizacji i mogą rozwijać swoją karierę na różnych płaszczyznach. Poznaj specjalizacje i szczeble kariery zawodowej w branży księgowej.

  • Zawód księgowego jest jednym z najbardziej cenionych i szanowanych na rynku pracy. Księgowi odpowiadają za finanse i rachunkowość, w tym rozliczenia podatkowe osób fizycznych i prawnych.
  • Wraz z rozwojem swoich kwalifikacji księgowy może liczyć na awans i lepszą pensję. Najwyższy IV stopień kwalifikacji daje tytuł dyplomowanego księgowego.
  • Do wyboru jest sześć specjalizacji pozwalających na pracę w księgowości na stanowisku specjalisty do spraw: rachunkowości, kadrowo-płacowych, podatku dochodowego (od osób fizycznych, od osób prawnych lub od towarów i usług) oraz księgowego analityka.

Jaka jest rola zawodu księgowego?

Księgowy jest częścią podstawowej struktury każdej firmy lub organizacji, zarówno publicznej, jak i prywatnej. Jego główną misją jest prowadzenie ksiąg rachunkowych, analiza kosztów i inwestycji, budżetów oraz wspomaganie menedżerów w podejmowaniu decyzji. Może pomagać również osobom indywidualnym np. w rozliczeniach podatkowych.

Na jakich stanowiskach może pracować księgowy?

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce opracowało czterostopniowy system certyfikacji zawodu księgowego, który pomaga osiągnąć poszczególne szczeble kariery zawodowej. W zależności od zdobytego wykształcenia praca w księgowości może odbywać się na jednym z czterech stanowisk.

  • I stopień – księgowy: wykształcenie minimum średnie.
  • II stopień – specjalista ds. rachunkowości: wykształcenie minimum średnie oraz certyfikat kwalifikacyjny I stopnia lub tytuł technika rachunkowości.
  • III stopień – główny księgowy: wykształcenie średnie lub wyższe oraz certyfikat kwalifikacyjny II stopnia, lub zaświadczenia o ukończeniu kursu specjalisty ds. rachunkowości, lub dyplom uczelni wyższej na kierunku rachunkowość.
  • IV stopień – dyplomowany księgowy: wymagane wykształcenie średnie lub wyższe, certyfikat kwalifikacyjny III stopnia lub zaświadczenie o ukończeniu kursu dla kandydata na głównego księgowego oraz praktyka zawodowa w dziedzinie rachunkowości (co najmniej 2 lata po studiach lub 5 lat po szkole średniej).

Jak zdobyć specjalizację księgową?

Mocną stroną dobrego księgowego jest specjalizowanie się w wybranym zakresie usług. Do uzyskania specjalizacji księgowej potrzebny jest tytuł eksperta księgowego oraz ukończenie specjalistycznego kursu organizowanego np. przez oddziały okręgowe Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Następnie należy pozytywnie zdać egzamin certyfikujący Polskiej Izby Biur Rachunkowych i szukać pracy w Puławach lub w innej lokalizacji.

W jakich specjalizacjach można pracować w księgowości?

Do wyboru jest sześć specjalizacji, w tym:

  • ekspert księgowy specjalista ds. rachunkowości to osoba, która zajmuje się kontrolowaniem całej rachunkowości (wydatków, prognoz finansowych itp.) oraz odpowiada za wykrywanie nieprawidłowości w budżetach firmy;
  • ekspert księgowy specjalista ds. podatku dochodowego od osób fizycznych,
  • ekspert księgowy specjalista ds. podatku dochodowego od osób prawnych,
  • ekspert księgowy specjalista ds. podatku od towarów i usług,
  • ekspert księgowy specjalista kadr i płac, który zarządza w firmie dokumentami dotyczącymi poszczególnych pracowników (np. podpisane umowy, badania lekarskie, lity wynagrodzeń, wnioski urlopowe, ewidencja czasu pracy);
  • ekspert księgowy analityk odpowiedzialny m.in. za analizę finansową firmy, czyli ocenę skuteczności jej działań w gospodarce.

Księgowi po specjalizacji mają możliwość pracy w różnych sektorach gospodarki, takich jak przemysł, handel, usługi. Czeka na nich także praca dla IT w Warszawie.

Podsumowanie

Zawód księgowego niezależnie od wybranej specjalizacji wymaga doskonalenia swoich umiejętności na każdym etapie drogi zawodowej. Księgowość podlega ciągłej ewolucji i to od specjalistów w tej dziedzinie zależy, czy będą odpowiednio przygotowani, aby stawić czoła wyzwaniom stawianym przez pracodawców.

(Artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%