Rola księgowego zmieniała się na przestrzeni lat, przechodząc od specjalisty przeprowadzającego tylko zapisy księgowe do konsultanta i analityka finansowego. Oznacza to, że specjaliści w tej dziedzinie mają do wyboru kilka kierunków specjalizacji i mogą rozwijać swoją karierę na różnych płaszczyznach. Poznaj specjalizacje i szczeble kariery zawodowej w branży księgowej.
Jaka jest rola zawodu księgowego?
Księgowy jest częścią podstawowej struktury każdej firmy lub organizacji, zarówno publicznej, jak i prywatnej. Jego główną misją jest prowadzenie ksiąg rachunkowych, analiza kosztów i inwestycji, budżetów oraz wspomaganie menedżerów w podejmowaniu decyzji. Może pomagać również osobom indywidualnym np. w rozliczeniach podatkowych.
Na jakich stanowiskach może pracować księgowy?
Stowarzyszenie Księgowych w Polsce opracowało czterostopniowy system certyfikacji zawodu księgowego, który pomaga osiągnąć poszczególne szczeble kariery zawodowej. W zależności od zdobytego wykształcenia praca w księgowości może odbywać się na jednym z czterech stanowisk.
Jak zdobyć specjalizację księgową?
Mocną stroną dobrego księgowego jest specjalizowanie się w wybranym zakresie usług. Do uzyskania specjalizacji księgowej potrzebny jest tytuł eksperta księgowego oraz ukończenie specjalistycznego kursu organizowanego np. przez oddziały okręgowe Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Następnie należy pozytywnie zdać egzamin certyfikujący Polskiej Izby Biur Rachunkowych i szukać pracy w Puławach lub w innej lokalizacji.
W jakich specjalizacjach można pracować w księgowości?
Do wyboru jest sześć specjalizacji, w tym:
Księgowi po specjalizacji mają możliwość pracy w różnych sektorach gospodarki, takich jak przemysł, handel, usługi. Czeka na nich także praca dla IT w Warszawie.
Podsumowanie
Zawód księgowego niezależnie od wybranej specjalizacji wymaga doskonalenia swoich umiejętności na każdym etapie drogi zawodowej. Księgowość podlega ciągłej ewolucji i to od specjalistów w tej dziedzinie zależy, czy będą odpowiednio przygotowani, aby stawić czoła wyzwaniom stawianym przez pracodawców.