Zamknij

Jak gipsować ściany?

09:05, 23.06.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:06, 23.06.2022

Z gipsowaniem ścian można poradzić sobie samodzielnie. Uzupełnienie ubytków i wygładzenie powierzchni sprawia, że ściany są gotowe do pomalowania lub tapetowania. Przeprowadzane w tym celu gipsowanie nie należy do skomplikowanych czynności. Nie zmienia to jednak faktu, że bez jakiejkolwiek wiedzy można przystąpić do prac. Ogromne znaczenie ma tutaj odpowiednie przygotowanie produktu, którym będzie się gipsować.

Co to jest gipsowanie i w jakim celu się je przeprowadza?

Gipsowanie ścian wykonuje się po to, aby osiągnąć idealnie gładką powierzchnię, która będzie nadawała się do nałożenia ostatniej warstwy wykończeniowej - farby lub tapety. Stosuje się przy tym różne produkty - gładź gipsową lub tyn gipsowy. Gładzią można wyrównać tynki cementowe oraz cementowo-wapienne, a także powierzchnie betonowe. Tynki gipsowe z kolei kładzie się na powierzchniach mineralnych, takich jak cegła ceramiczna, wapienno-piaskowa, beton oraz płyty wiórowo-cementowe. Należy przy tym pamiętać, że zarówno położenie gładzi, jak i tynku nie jest zalecane do pomieszczeń charakteryzujących się podwyższoną wilgotnością. W przypadku ścian o dużej chłonności trzeba najpierw zagruntować ściany, aby wyrównać ich chłonność. Więcej informacji o gipsowaniu ścian znajdziesz na https://www.dekoratorium.pl/pl/jak-prawidlowo-gipsowac-sciany.

Jak gipsować ściany?

Gipsowanie ścian wymaga bardzo dużej dokładności i wprawy. Nie potrzeba jednak do tego celu specjalistycznych narzędzi, ani też szczególnych zdolności manualnych. Do wyrównywania powierzchni najczęściej wykorzystuje się gładzie i tynki gipsowe. Gładzie służą do wyrównania chropowatych powierzchni powstałych po pokryciu przez tynki cementowe lub cementowo-wapienne. Warstwa gładzi powinna mieć 2–3 mm grubości, dzięki czemu drobne nierówności ściany zostaną ukryte, a powierzchnia będzie idealnie gładka i biała. Natomiast tynki gipsowe najczęściej nakłada się w warstwie maksymalnie 2-óch centymetrów. W odróżnieniu od pozostałych rodzajów tynków nie wymagają one wyrównania gładzią, ponieważ tworzą gładką powierzchnię. Można je nakładać zarówno ręcznie, jak i maszynowo. Warto wiedzieć, że nie zaleca się prac z gładzią i tynkiem gipsowym w temperaturach niższych niż 5 stopni Celsjusza.

Gładzenie i tynkowanie ścian

Po wyschnięciu masy szpachlowej należy nałożyć gładź gipsową na całą powierzchnię przy użyciu szerokiej pacy. W tym przypadku można wybrać gotowy produkt lub przeznaczony do rozrobienia z wodą. Zaprawa sypka powinna być wymieszana z wodą w proporcjach zalecanych przez producenta. Najważniejsze, aby konsystencja była pozbawiona grudek. Nie jest zalecane przygotowywanie zbyt dużej ilości zaprawy, ponieważ po stwardnieniu nie nadaje się ona do użycia. W przypadku tynku gipsowego można również użyć gotowego produktu lub do rozrobienia z wodą. Do jego nakładania coraz częściej stosuje się maszyny z agregatem tynkarskim, co ułatwiaj pracę. Po nałożeniu odpowiedniej ilości gładzi lub tynku należy wyszlifować ściany przy użyciu papieru ściernego o gradacji 100, lub 150 oraz specjalnej pacy albo kostki.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%