Zamknij

Jaki magazyn wynająć do przechowywania żywności?

13:47, 24.01.2019 RED Aktualizacja: 13:51, 24.01.2019

Każdy, kto prowadzi interes w branży gastronomicznej lub związanej z produkcją żywności musi gdzieś przechowywać swoje zapasy. Artykuły spożywcze muszą być przechowywane w odpowiednich warunkach. Kluczowe dla utrzymania ich wartości jest jak najdłuższe zachowanie ich świeżości i wysokiej jakości.

Każdy, kto prowadzi interes w branży gastronomicznej lub związanej z produkcją żywności musi gdzieś przechowywać swoje zapasy. Artykuły spożywcze muszą być przechowywane w odpowiednich warunkach. Kluczowe dla utrzymania ich wartości jest jak najdłuższe zachowanie ich świeżości i wysokiej jakości. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z wynajmu magazynu z chłodnią np. w Dąbrowie Górniczej: https://www.katmagazyn.pl/properties/magazyn-z-chlodnia-dabrowa-gornicza/ Ale jaki właściwie powinien być ten magazyn?

Spełniać wymogi higieniczne

Powierzchnia magazynowa powinna przede wszystkim być sucha i czysta. Konieczne jest, aby utrzymywana była w niej temperatura odpowiednia dla składowanych produktów. Żywność mrożona musi być w mroźniach, natomiast świeże owoce i warzywa powinny znaleźć się w chłodniach (czyli temperaturze ok 4 st. Celsjusza). Wymogi te dyktowane są przepisami prawa.

Ściany i sufity wynajętych magazynów powinny regularnie być bielone wapnem. Zapewnia to ochronę przed większością grzybów i pleśni, których obecność mogłaby skazić przechowywane artykuły spożywcze.

Powierzchnia magazynowa powinna być w pełni odizolowana od środowiska zewnętrznego. Nie mogą dostawać się do niej owady lub gryzonie. Warto zwrócić uwagę na montaż pułapek na owady biegające, które pozwolą na bieżąco stwierdzać ich obecność lub jej brak. Należy pamiętać, że szkodniki mogą doprowadzić do zanieczyszczenia żywności, a co za tym idzie - do gigantycznych strat finansowych.

Odpowiednia konstrukcja i wykończenie

Przygotowując się do wynajęcia magazynu, którego funkcją ma być magazynowanie żywności należy przyjrzeć się bliżej jego wykończeniu. Najlepiej, aby jego ściany zostały pomalowane farbą olejną lub wyłożone płytkami. Oba te rozwiązania umożliwiają zmywanie ścian wodą i środkami czyszczącymi. Podłogi muszą być wykonane z płytek lub z betonu. Najważniejsze by nie miały szpar i przerw, w które mógłby wejść brud.

Okna magazynu powinny być zabezpieczone siatkami. Ich głównym zadaniem jest ochrona przed owadami i małymi gryzoniami. Brak okien, nie jest przeciwwskazaniem do wynajęcia magazynu na cele przechowywania produktów żywnościowych. Wiele z nich posiada na swojej etykiecie informację o trzymaniu z daleka od źródeł światła.

Niezbędne wyposażenie

Każdy magazyn powinien posiadać półki oraz regały. Dobrze by był wyposażony w podkłady pod worki i beczki. Należy zwrócić szczególną uwagę, aby żaden produkt nie stał bezpośrednio na posadzce, ponieważ jest to niezgodne z zasadami zachowania higieny. Produkty w magazynie powinno układać się w zależności od ich gabarytu oraz częstotliwości używania. Artykuły, które są często potrzebne i szybko rotują, powinny stać w miejscu łatwo dostępnym.

Z odpowiednim zasilaniem

Wynajmując magazyn z chłodnią, warto zwrócić szczególną uwagę na jego zasilanie. Najlepiej by miał on własne agregaty lub system zasilania awaryjnego. Powinno to zabezpieczyć żywność, nawet wtedy gdy nie płynie prąd z sieci.

Artykuł powstał we współpracy z firmą oferującą magazyny do wynajęcia na terenie województwa śląskiego: https://www.katmagazyn.pl/

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%