Zamknij

Mieczyki ? uprawa i pielęgnacja

04:57, 05.03.2019 RED Aktualizacja: 04:57, 05.03.2019

Mieczyki (inaczej zwane gladiolami) to niezwykle piękne i okazałe jednoliścienne rośliny ozdobne, bardzo często spotykane w przydomowych ogródkach i na działkach. Nie można się nie zgodzić z twierdzeniem, że jest to jedna z najpiękniej kwitnących roślin w polskich ogrodach. Jeśli zatem masz mieczyki w swoim kwietniku lub dopiero planujesz je mieć – garść porad zebrana w tym artykule będzie dla Ciebie idealna. Rośliny osiągają nawet do 150-170 centymentrów wysokości. Większość gatunków mieczyków pochodzi z Afryki.

Uprawa

W uprawie mieczyków najważniejszy jest początek, czyli dobór odpowiedniego dla nich stanowiska. Miejsce do ich uprawy powinno być słoneczne, ciepłe oraz osłonięte od wiatru (mieczyki rosną dość wysoko, zatem silny wiatr może je uszkodzić). Jeśli znalezienie takiego miejsca jest niemożliwe – możemy przygotować dla nich specjalne podpory. pH gleby powinno być obojętne.

Podłoże dla mieczyków powinno być żyzne, umiarkowanie wilgotne i dobrze przepuszczalne, ponieważ są to rośliny bardzo wrażliwe zarówno na przesuszanie jak i przelanie. W trakcie wegetacji bardzo ważne jest również ich nawożenie odpowiednio dobranymi nawozami wieloskładnikowymi, najlepiej dedykowanymi do roślin kwitnących.

Mieczyki sadzimy od połowy kwietnia do połowy maja, na głębokość od sześciu do dziesięciu centymetrów. Roślina zaczyna kwitnąć latem – w lipcu oraz w sierpniu.

Mieczyki to rośliny, które są niestety podatne na choroby i szkodniki. Najczęściej możemy napotkać na rdzę, bakteryjną zgniliznę, miękką zgniliznę bulw, bakteryjną plamistość liści, twardą zgniliznę, bakteriozę i fuzariozę. Wśród szkodników pojawiają się wciornastki, mszyce, larwy komarnic i węgorek niszczyk.

Nadchodzi zima

O mieczykach musimy pamiętać również wtedy, kiedy już przekwitną. Nie powinniśmy zostawiać ich w gruncie na zimę, ponieważ najprawdopodobniej jej nie przetrzymają. Bulwy powinniśmy wykopać najlepiej miesiąc przed przymrozkami. Wykopane bulwy przetrzymujemy susząc je w ciepłym pomieszczeniu. Po kilku dniach czyścimy je z łusek, resztek pędów oraz liści. Oddzielamy również bulwy przybyszowe. Tak oczyszczone rośliny, przysypane suchym torfem składujemy do wiosny w skrzynkach.

Najpopularniejsze odmiany mieczyków

Mieczyki posiadają ogromną ilość gatunków (znanych jest obecnie około 150) i odmian, z których wiele możemy spotkać w naszych ogrodach. Postanowiliśmy wybrać 10 z nich. To te, które według nas są najpiękniejsze. Ocena jest subiektywna!

  1. ‘Green Star’ – odmiana o zielonożółtych kwiatach
  2. ‘Nova Lux’ – odmiana o żółtych kwiatach
  3. ‘Priscilla’ – odmiana o cieniowanych kwiatach
  4. ‘Tampico’ – odmiana o różowych kwiatach
  5. ‘Friendship’ – odmiana o różowych kwiatach
  6. ‘Opal’ – odmiana o białych kwiatach
  7. ‘Peter Pears’ – odmiana o pomarańczowych kwiatach
  8. ‘Espresso’ – odmiana o czerwonych kwiatach
  9. ‘Zizane’ – odmiana o kwiatach biało-czerwonych
  10. ‘Bizar’ – odmiana o kwiatach czerwono-białych

Mieczyki możemy wykorzystać również na kwiat cięty, który pięknie przyozdobi każde wnętrze.

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%