Zamknij

Piękno mazurskiej agroturystyki jest warte poznania. Sprawdź, dlaczego.

09:38, 20.05.2019 | materiały partnera

Czasem zdarzyć się może tak, że podziwiając piękne zakątki przyrody uwiecznione na zdjęciach i materiałach filmowych, naturalnie kierujemy nasze myśli ku odległym zakątkom naszej planety. Z uznaniem kiwamy głowami, kiedy dowiadujemy się, w którym egzotycznym miejscu na ziemi znajduje się widziana właśnie lokalizacja. Nie ma żadnych przeciwwskazań ku temu, by przywołać pewne sławetne powiedzenie - "najciemniej pod latarnią". Agroturystyka mazury bez żadnego wstydu mogłaby konkurować o miano najodpowiedniejszego miejsca do cieszenia się przyrodą i wypoczynku nad jeziorem. Nazywane potocznie krainą tysiąca jezior Mazury rozkochują w sobie każdego sympatyka przyrody, a mazurska agroturystyka ma nam do zaoferowania więcej, niż możemy sobie wymarzyć. Wśród niezliczonych atrakcji czekającej na nas w sercu tej polskiej krainy każdy odnajdzie relaks i jedność z naturą, które pomagają odnaleźć wewnętrzny spokój. Dom nad czystym jeziorem otoczony pięknym lasem, w którym śpiew ptaków i szum drzew zlewają się w harmonijną całość to tylko tło dla wszystkiego, co w swojej dobroci oferuje nam region mazurski.

 

Czym właściwie jest mazurska ekoturystyka?

Istota i definicja ekoturystyki wywodzi się z dążeń do harmonii między wciąż rozwijającym się rynkiem turystycznym a naturalnym środowiskiem i troską o jego zasoby. Za swoje najwyższe wartości uznaje również budowanie świadomości społeczności turystycznej na temat tego, w jaki sposób ograniczać często szkodliwy wpływ działalności turystycznej na środowisko naturalne i przyrodę. Nie trudno więc domyślić się, że region mazurski obiera kierunek ekoturystyczny, co ma zapobiec degradacji tego pięknego zakątka naszej ojczyzny. Wraz z rozwojem ekoturystki w Polsce, odgrywać będzie on coraz ważniejszą rolę, co jest jak najbardziej chwalebne. Zgodzi się z tym każdy entuzjasta noclegów nad jeziorem, których na mazurskiej ziemi jest około 2600. Rozsiane po całej okolicy stanowią bardzo silny motor napędowy dla rozwoju mazurskiej agroturystyki, ściągając do siebie miłośników wędkarstwa, żeglarstwa i wszelkiej maści wodnej aktywności. To sprawia, że przyjeżdżając na mazury, domki warto wynajmować przede wszystkim nad jeziorami, nawet jeżeli nie mamy ze sobą wędki, ani łodzi.

Gdzie dokładnie warto uprawiać mazurską ekoturystykę?

Domy do wynajęcia na Mazurach cieszą się ogromną popularnością ze względu na bogaty zasób możliwości, jakie stwarzają przyjezdnym. Usiane lawendą pola otoczone tysiącami jezior nie przyciągają jednak uwagi samych turystów. Stanowią one przede wszystkim dom i częsty cel wielu gatunków zwierząt, między innymi bocianów i żubrów. Korzysta na tym ekoturystyka Mazur, która, dzięki temu, jeszcze bardziej jawi się, jako azyl przyrody. Co się zaś tyczy wkładu człowieka w czynienie agroturystyki krainy wielkich jezior mazurskich jeszcze bardziej atrakcyjną, nie sposób pominąć wspaniałej kuchni mazurskiej. Unikalny jadłospis tego regionu jest trudny do znielubienia, a wiele gospodarstw, z poszanowania dla poglądów swoich gościch przygotowuje też na życzenie dania wegetariańskie. Jeżeli widzimy taką informację w ofercie danego domostwa, warto dać mu szansę, ponieważ podwaja ona szansę na to, że nasza decyzja będzie dobra i spędzimy czas nie tylko w otoczeniu pięknych okoliczności przyrody, ale i odpowiednich ludzi dbających o nasze potrzeby. Podsumowując krótko, wiejski wypoczynek na Mazurach warto praktykować właściwie wszędzie, ale szczególnie atrakcyjne i godne polecenia wydają się być domostwa usytuowane w okolicach jezior.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
© isanok.pl | Prawa zastrzeżone