Zamknij

Praca w systemie akordowym - wady i zalety wynagrodzenia

11:43, 06.11.2019 artykuł sponsorowany

W wielu branżach stosuje się wynagradzanie pracowników w systemie akordowym. To m.in. produkcja, budowlanka i ogrodnictwo. System sprawdza się wszędzie tam, gdzie możliwe jest konkretne ustalenie normy będącej miernikiem zaangażowania, jakie dany pracownik wkłada w wykonywanie przydzielonych mu zadań. Jakie zalety i wady wiążą się z pracą na akord?

Wynagrodzenie

Osobom pracującym w systemie akordowym przysługują przede wszystkim zarobki będące wynagrodzeniem za wykonanie określonego zadania. Do przywilejów pracownika akordowego zaliczyć należy również płatne zwolnienie lekarskie i urlop wypoczynkowy. Jeśli swoje obowiązki wykonuje w godzinach ponadnormatywnych ma prawo do dodatkowej zapłaty. W ustaleniu pensji z uwzględnieniem wszystkich jej elementów pomoże kalkulator wynagrodzeń.

Część przywilejów pracowniczych nabywa się dzięki składkom na ubezpieczenia odprowadzane przez pracodawcę do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Po zliczeniu ich przez kalkulator brutto netto otrzymamy kwotę, jaka ostatecznie trafi do naszego portfela.

Motywacja

Wynagrodzenie naliczane w systemie akordowym to bez wątpienia duża motywacja do pełnego zaangażowania się w swoją pracę i osiągnięcie wyznaczonego celu. Większa wydajność pracownika przynosi mu wyższe zarobki. Pensja rośnie tu wraz ze zdobywanym doświadczeniem, lepszą praktyką i szybszym wykonywaniem zadań.

Za wadę tego systemu można uznać brak widoków na wysoką pensję w przypadku pracownika, który dopiero wdraża się w swoje obowiązki. Dodatkowo, jeśli normy ustalane są dla całego zespołu, może on odczuwać presję wywieraną przez bardziej doświadczonych kolegów, pracujących szybko i liczących na wyższe zarobki i premie.

Rozliczenie tylko za produkt bez wad

Praca nastawiona na szybkie zrealizowanie wyznaczonej normy może prowadzić do powstania wad produkcyjnych. W takim przypadku pensja wypłacana jest dopiero po usunięciu usterek w wysokości odpowiadającej jakości produktu.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%