Zamknij

O czym musisz pamiętać wybierając polisę OC?

20:24, 22.03.2020 | RED

Większość z nas posiada w swoim gospodarstwie domowym samochód. O auto musimy dbać, nie tylko myjąc je, pastując czy serwisując, ale również pamiętając o ubezpieczeniu OC. Jego brak spowoduje poważne konsekwencje, w tym przede wszystkim podczas kontroli policyjnej auta. O czym musisz pamiętać wybierając polisę OC?

OC – co to za ubezpieczanie?

Ubezpieczenie OC dotyczy odpowiedzialności cywilnej właściciela auta, motocyklu lub innego pojazdu. Ma ono na celu chronić poszkodowanych w wypadku (dotyczy to zniszczenia pojazdu, jak i wszelkiego uszczerbku na zdrowiu osoby poszkodowanej). Jeżeli to my będziemy sprawcami przykrego zdarzenia w ruchu drogowym, to ubezpieczyciel musi wypłacić odszkodowanie poszkodowanym w trakcie tego zdarzenia. Więcej na temat ubezpieczeń komunikacyjnych przeczytasz na stronie http://ubezpieczenie24.org/category/ubezpieczenia-komunikacyjne/.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że ubezpieczenie OC nie daje ochrony nam i naszemu pojazdowi. W przypadku, gdy jesteśmy sprawcami stłuczki czy wypadku na drodze, odszkodowania za poniesione przez nas szkody możemy dochodzić tylko wówczas, gdy posiadamy Autocasco. Warto być dodatkowo ubezpieczonym! Ile kosztuje OC? Sprawdź ile średnio za ubezpieczenie płacą mieszkańcy Sanoka?

OC jest obowiązkową polisą ubezpieczeniową

Polskie prawo nakazuje każdemu właścicielowi pojazdu wykupić polisę ubezpieczenia OC. Jest to czynność obligatoryjna. Rejestr umów, zdarzeń i wypłacanych odszkodowań jest prowadzony Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Wszystkie Towarzystwa Ubezpieczeniowe są zobowiązane do składania raportu ze wszystkich polis ubezpieczeń komunikacyjnych, a także poniesionych szkód do UFG.

Zadaniem UFG jest systematyczne sprawdzanie przerw w ciągłości ubezpieczenia pojazdu oraz braku tego rodzaju obowiązkowej polisy u posiadacza danego pojazdu. Brak OC spowoduje nałożenie kary finansowej. Zależy to od rodzaju pojazdu oraz od okresu bez aktywnej polisy. Wszystkie kwoty kar pieniężnych zawarte są w artykule „Kary za brak OC”. Aby auto mogło bezpiecznie poruszać się po drodze, konieczny jest nie tylko ważny przegląd techniczny, ale również ważne OC. W przeciwnym razie za wszystkie szkody spowodowane przez nas w ruchu drogowym będziemy musieli zapłacić z własnych środków.

Pamiętaj również o tym, że w każdej chwili możesz wykupić polisę online. Możesz też szybko oszacować jego koszt dzięki takim narzędziom jak kalkulator OC bez podawania danych osobowych.

Co to jest podwójne ubezpieczenie OC?

Jeżeli się zdarzy, że pojazd posiada dwie umowy OC, warto zrezygnować z tej starszej, inaczej zostanie automatycznie przedłużona i będziemy obciążeni za dwie polisy. Jeżeli wypowiemy starszą umowę, zapłacimy tylko za pewien okres ochrony. Najlepiej zrobić to jak najszybciej.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop