Zamknij

Skarby Małopolski - najpiękniejsze okolice Krakowa

11:09, 19.05.2020 RED Aktualizacja: 11:09, 19.05.2020

Kraków jest niewątpliwie jednym z najatrakcyjniejszym miejscem na mapie Małopolski już od wielu lat. Jest jego stolicą i co roku bije kolejne rekordy w liczbie odwiedzających. Tzw. “miasto królów” oferuje niezliczone atrakcje, światowej sławy zabytki, szeroki program międzynarodowych festiwali i niepowtarzalną atmosferę.  Jednak nie można zapominać o  jego  okolicach. Region Małopolski pełen jest malowniczych przestrzeni, zabytkowych zamków, ruin i tras turystycznych. Wszystkie te niesamowite miejsca  reprezentują  niezwykłe bogactwo kulturowe, historyczne i krajobrazowe jednego z najpiękniejszych obszarów w kraju. Przekonajcie się sami i sprawdźcie jakie skarby można odkryć w Małopolsce!  

Małopolskie krajobrazy

Województwo małopolskie to prawdziwy raj dla miłośników dziewiczej natury i zielonych, wyżynnych krajobrazów. Znajdziemy tu:  

  • 6 parków narodowych, 
  • 11 parków krajobrazowych, 
  • 84 rezerwaty przyrody 
  • 2189 pomników przyrody, 

co daje w sumie 434,3 tys. ha powierzchni leśnych!

Nie można też pominąć Puszczy Niepołomickiej, czyli ogromnego kompleksu leśnego, w którym niegdyś polował  Władysław Jagiełło i królowa Bona, a dziś przechadzają się tam stada żubrów. Wyjątkowym miejscem jest również pustynia Błędowska,  położona w okolicach Olkusza.

Województwo małopolskie leży u podnóża Karpat Zachodnich, a pasma górskie Pienin, Tatr i Beskidów zapewniają  turystom szeroki wybór wycieczek na łono natury. Na północy znajdziemy unikatowe skały wapienne, klify i dziewicze doliny oraz  przepiękne Góry Świętokrzyskie, które są jednym z najstarszych łańcuchów górskich w Europie. Na wschodzie krajobraz jest bardziej płaski i  rozciąga się aż do granicy z Ukrainą.

Prawie cały obszar Małopolski jest położony  w dorzeczu Wisły, jednak najbardziej malownicze krajobrazy znajdują się w dorzeczu Dunaju, a tradycyjne spływy Przełomem Dunajca cieszą się w sezonie letnim ogromną popularnością. W pienińskiej części Małopolski znajduje się wiele uzdrowisk i źródeł leczniczych wód mineralnych, a w kopalniach w Wieliczce i Bochni od setek lat wydobywa się sól, niegdyś najcenniejsze źródło bogactwa państwa.  

Historia regionu w pigułce

Małopolska jest uznawana za kolebkę polskiej państwowości, której stolicę od zawsze stanowił Kraków. Pod koniec VIII wieku na Wawelu pojawili się pierwsi władcy i przez następnych 800 lat obszar ten był siedzibą polskich monarchów. Szybko stał się gospodarczą potęgą, wkrótce zamieniając się w  Królestwo Polskie.

Kraków od zawsze stanowił najważniejsze miasto regionu małopolski i osiedlała się w nim zamożna Szlachta. Pomimo że na początku XVII wieku stolica Królestwa Polskiego została przeniesiona do Warszawy, Małopolska nie straciła na znaczeniu życia politycznego i gospodarczego w kraju.  Kraków do dziś uważany jest za „miasto królów”, które w świadomości jego zagorzałych zwolenników i wielu krakowian wciąż jest prawowitą stolicą Polski. 

Rozbiory kraju w XIX wieku doprowadziły do włączenia znacznej części regionu Małopolski do Cesarstwa Austriackiego i powstania Galicji. Z czasem obszarowi udało się uzyskać częściową autonomię co nadało mu ważne znaczenie w dążeniu Polski do  niepodległości. Z drugiej strony, bardzo ciężkie warunki życia na tamtejszych wsiach doprowadziły do masowej migracji ludności, głównie do Stanów Zjednoczonych,  Brazylii i Kanady. Dopiero pod koniec lat trzydziestych w Małopolsce zaczęły dokonywać się niewielkie  zmiany, głównie dzięki rozwojowi hutnictwa, lotnictwa, ale także kultury i nauki. 

Wraz z II Wojną Światową, w Małopolsce pojawiło się skrajne ubóstwo i uciążliwe bezrobocie. Miasta były  okupowane, a wiele wsi uległo  całkowitemu zniszczeniu. Cały region i tak zmagał się już z gospodarczym zacofaniem, będącym wynikiem 123 lat niewoli. Władze nazistowskie w Małopolsce zaczęły przeprowadzać   masowe deportacje Żydów, którzy mieszkali na tamtym obszarze od od wieków. Powstały obozy zagłady w Oświęcimiu (Auschwitz-Birkenau) i Płaszowie, gdzie Holokaust brutalnie  pozbawił życia ponad miliona osób.  

Gdy w Polsce nastał komunizm, zaczęto w Małopolsce  inwestować w przemysł ciężki. W wielu miastach otwarto fabryki i huty, a Nowa Huta pod Krakowem stała się symbolem komunistycznej utopii.

Zwiedzanie Małopolski - najciekawsze miejsca

Częstochowa i obraz Czarnej Madonny

Częstochowa to największe i najważniejsze centrum pielgrzymkowe w kraju. Słynie przede wszystkim z wizerunku Czarnej Madonny, znajdującego się w klasztorze Ojców Paulinów na Jasnej Górze. 

Kaplica z Cudownym Obrazem, składająca się z trzech historycznych części, przyciąga setki tysięcy pielgrzymów każdego roku. To tutaj najwięksi polscy królowie modlili się przed wyprawami wojskowymi i wracali z podziękowaniem po wygranych bitwach. Było to także miejsce regularnych odwiedzin Jana Pawła II.  Wycieczki z Krakowa do Częstochowy organizowane są każdego dnia i można podczas nich zwiedzić Jasną Górę z przewodnikiem klasztornym. 

Szlak Orlich Gniazd 

Jest to jeden z najpopularniejszych szlaków turystycznych w Polsce, który obejmuje 25 unikatowych średniowiecznych zamków na odcinku 162 km. Wszystkie budowle są pozostałością zespołu fortyfikacji, który  zabezpieczał niegdyś południowe granice Królestwa Polskiego i jego stolicy - Krakowa. Większość z nich została zbudowana na rozkaz króla Kazimierza Wielkiego w XIV wieku. Na trasie znajdują się m. in. Zamek w Pieskowej Skale, przepiękny zamek w Bobolicach czy malownicze ruiny zamku na Złotej Górze w Ojcowie. Szlak został wyznaczony już w 1950 r., a obecnie powstał także oficjalny Jurajski Rowerowy Szlak Orlich Gniazd.  

Kopalnia soli w Wieliczce

To legendarne miejsce od lat cieszy się popularnością na całym świecie. XIII-wieczna kopalnia soli znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO i jest oficjalnym pomnikiem narodowym Polski. Dzięki swojej atrakcyjnej ofercie turystycznej codziennie przyciąga tłumy, a wycieczka po podziemnym solnym świecie to niezapomniane doświadczenie dla każdego. Z Krakowa można się tam dostać w przeciągu 30-40 minut jadąc busem, pociągiem, lub nieco wygodniejszym transportem prywatnym np: KrakowDirect, który zapewnia także przewodnika po muzeum. 

Muzeum Auschwitz-Birkenau

Najważniejsze historyczne miejsce pamięci w Małopolsce to zdecydowanie muzeum w Oświęcimiu. Były nazistowski obóz koncentracyjny to niesamowicie istotny symbol Holokaustu i nieludzkiej brutalności II Wojny Światowej. Muzeum działa już od 1947 r., a liczba odwiedzających to miejsce w ciągu roku przekroczyła już 2 000 000 000. Znajdują się tam dwa obozy: Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau -  miejsca masowych eksterminacji i tortur milionów więźniów.  W obydwu obozach można znaleźć oryginalne budynki i ogrodzenia z czasów II Wojny Światowej, liczne rekonstrukcje oraz bogatą kolekcję przeróżnych obiektów obozowych.  

Wizyta w Auschwitz-Birkenau to jedna z najpopularniejszych wycieczek z Krakowa, który położony jest w odległości ok 90 km

Jak widać, pomimo że województwo małopolskie jest jednym z najmniejszych w całej Polsce, znajduje się tam wyjątkowo dużo zabytkowych terenów wartych zobaczenia. Nie sposób oczywiście wymienić ich wszystkich - zawsze znajdzie się jakieś miejsce, które można odkryć przypadkiem, po drodze. Dzięki oficjalnej stronie internetowej obszaru Małopolski można być na bieżąco ze wszystkimi najciekawszymi wydarzeniami w okolicy i dowiedzieć się o regionie wielu ciekawostek. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%