Zamknij

Porównanie szczoteczki elektrycznej i manualnej

15:13, 23.09.2020 | RED

Osoby, które dotychczas myły swoje zęby wyłącznie szczoteczkami manualnymi, zazwyczaj zastanawiają się, na czym polega fenomen szczoteczek elektrycznych, jak one działają i czy rzeczywiście są aż tak skuteczne, jak się je reklamuje. Wątpliwości te chodzą za użytkownikami aż do momentu, w którym zdecydują się na inwestycję w zaawansowany sprzęt do pielęgnacji jamy ustnej. My postanowiliśmy Wam je rozwiać już teraz – porównaliśmy ze sobą szczoteczkę elektryczną i manualną, przeanalizowaliśmy ich wady oraz zalety i spróbowaliśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, która ze szczoteczek jest lepsza. Sprawdźcie, co z tego wyszło!

Weźmy najpierw na tapet szczoteczkę elektryczną. Ten fragment tekstu z pewnością w szczególności zainteresuje osoby, które dotąd miały styczność tylko ze szczoteczkami manualnymi, i zastanawiają się, w czym tkwi sekret sukcesu urządzeń elektrycznych. Naszym zdaniem chodzi przede wszystkim o skuteczność i uniwersalność – szczoteczki elektryczne poruszają się nieporównywalnie szybciej od szczotek manualnych, a co za tym idzie, dużo dokładniej od nich myją nasze zęby. Według ekspertów, przeciętnej klasy szczoteczka elektryczna w ciągu jednego czyszczenia jest w stanie usunąć z naszej jamy ustnej nawet sześciokrotnie więcej bakterii niż ta manualna! Imponujące, prawda?

Dlaczego warto zainwestować w szczoteczkę elektryczną?

Jeśli chodzi o uniwersalność szczoteczek elektrycznych, wyraża się ona głównie wieloma trybami czyszczącymi, które oferują nam te urządzenia. Oprócz klasycznego mycia, proponują nam bowiem chociażby wybielanie zębów, delikatne czyszczenie czy masaż dziąseł. Sprawia to, że dopasowują się do potrzeb wielu użytkowników. Urządzenia te posiadają też wiele dodatkowych funkcji, poprawiających jakość naszego mycia i je usprawniających, jak chociażby czasomierze, czujniki siły nacisku, itp. O różnicach pomiędzy poszczególnymi rodzajami szczoteczek przeczytasz na stronie https://szczoteczka-elektryczna.edu.pl/czym-rozni-sie-szczoteczka-soniczna-od-elektrycznej/

Reasumując, atuty szczoteczek elektrycznych to:

  • skuteczność czyszczenia,
  • uniwersalność,
  • praktyczność,
  • wytrzymałość,
  • automatyczne odmierzanie właściwego czasu mycia.

Jakie są wady szczoteczek elektrycznych?

Szczoteczki elektryczne, jak każde urządzenia, posiadają również pewne mankamenty, mogące zniechęcać do ich zakupu. Należy tutaj wymienić:

  • wysoką cenę (nawet najtańsza szczoteczka elektryczna jest kilka razy droższa od szczoteczki manualnej),
  • uzależnienie od prądu (szczoteczki trzeba raz na jakiś czas ładować),
  • konieczność wymiany końcówek (inwestycja w szczoteczkę to nie wszystko, co trzy miesiące trzeba też dokupować do niej nowe końcówki wymienne).

Jakie są zalety i wady szczoteczek manualnych?

Skoro już znamy wady i zalety szczoteczek elektrycznych, czas na chwilę pochylić się nad szczotkami klasycznymi. Ich największy atut w stosunku do szczoteczek elektrycznych to na pewno cena – szczoteczki manualne są znacznie tańsze, tego typu szczotkę możemy przecież nabyć już za około 10 złotych. Istotne zalety szczoteczek manualnych to również niezależność od prądu oraz fakt, że są one ogólnodostępne („jednorazówki” można nabyć nawet w sklepach spożywczych i na stacjach benzynowych).

A jeśli chodzi o wady? Przede wszystkim skuteczność czyszczenia – szczoteczką manualną nie doczyścimy zębów tak efektywnie, jak przy użyciu szczoteczki elektrycznej, poza tym skuteczność mycia nią zębów jest bezpośrednio powiązana z tym, w jakim stopniu mamy opanowaną właściwą technikę mycia. Kolejna sprawa to zwiększone ryzyko podrażnień – szczoteczki manualne nie mają zainstalowanych czujników siły nacisku, są też uzależnione wyłącznie od naszych ruchów, które nie zawsze są takie jak należy. Szczotki manualne nie oferują też żadnych innych udogodnień, które mogłyby nam w jakikolwiek sposób ułatwiać codzienne szczotkowanie.

Którą szczoteczkę najlepiej wybrać?

Wiemy już, jakie zalety i wady posiadają szczoteczki elektryczne i manualne, czas więc rozstrzygnąć, który przyrząd jest lepszy do codziennego mycia zębów. Naszym zdaniem jest to szczoteczka elektryczna, która oferuje po prostu znacznie więcej – nie dość, że zachwyca skutecznością w codziennym myciu zębów, to jeszcze daje możliwość dobrania sposobu czyszczenia do indywidualnych potrzeb. Zdajemy sobie jednak sprawę, że nie wszyscy muszą podzielać tę opinię – szczoteczki manualne ciągle mają swoich wiernych zwolenników, którzy przedkładają ich niewielką cenę i brak uzależnienia od prądu nad skuteczność i wszechstronność. Która ze szczoteczek będzie bardziej odpowiednia dla Ciebie musisz więc zadecydować sam.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop