Zamknij

Tego nie może zabraknąć na Twoim tarasie - promienniki podczerwieni, czyli gwarancja ciepła przez cały rok!

12:41, 14.10.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:35, 16.10.2020

Temperatura na zewnątrz wyraźnie daje znać, że to już koniec ciepłych wieczorów, ale Ty mimo wszystko nie chcesz rezygnować z relaksu na tarasie? Skutecznym sposobem na przedłużenie sezonu ogrodowego jest inwestycja w promiennik podczerwieni, który zadba o odpowiednie warunki.

W czym tkwi jego sekret? To niepozornie prezentujące się urządzenie wytwarzające ciepło na skutek emisji promieniowania elektromagnetycznego o określonej długości fali sprawia, że nawet najchłodniejszy wieczór zamienia się w iście letnią, rozgrzewającą noc. Zapomnij o grubym, otulającym kocu i przeziębieniu na drugi dzień po wypiciu gorącej herbaty na tarasie, dzięki promiennikowi grzewczemu sezon wiosenno-letni będzie mógł trwać niemal przez cały rok.

Jak działają promienniki grzewcze na podczerwień i czym różnią się one od popularnych metod ogrzewania? Czy tego typu rozwiązanie sprawdzi się tylko i wyłącznie w ogrodzie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Ogrzewanie podczerwienią czyli technologia, którą znasz już dosłownie od dziecka

Wydaje Ci się, że ogrzewanie podczerwienią to kolejny już wytwór nowoczesnej technologii, który ma na celu przede wszystkim zwiększyć zyski firm oferujących promienniki, a ponadto ma ona bardzo negatywny wpływ na stan zdrowia człowieka? Nic bardziej mylnego – podczerwień już od wielu lat z powodzeniem wykorzystywana jest m.in.:

  • jako źródło ciepła dla wcześniaków przebywających w inkubatorach;
  • do ogrzewania piskląt oraz szczeniąt znajdujących się w hodowlach;
  • w wielkich halach produkcyjnych, gdzie podczerwień dba o odpowiednie warunki w strefach roboczych;
  • w saunach, w których wysoką, kojącą zmysły i ciało temperaturę uzyskuje się właśnie za sprawą promieniowania;

Ponadto fale podczerwone coraz częściej stosowane są również w terapii niektórych stanów zapalnych, w celu poprawy krążenia krwi, zmniejszenia bólu, a ponadto są one znane ze swojego wpływu na przemianę materii, wydalanie trucizn i substancji odpadowych, a także wzmacniania systemu immunologicznego organizmu. Nie trzeba się więc obawiać, że fale podczerwone wykorzystywane w promienniku przyczynią się do pogorszenia stanu zdrowia, a raczej zagwarantują nie tylko ciepło, ale również dobre samopoczucie fizyczne i psychiczne.

Jak działają promienniki podczerwieni?

Czemu zawdzięczamy komfort cieplny jaki są w stanie zapewnić promienniki podczerwieni? Wszystko to dzieje się za sprawą grzałki (bądź pręta grzewczego), która umieszczona jest w wewnątrz promiennika nagrzewającego się do bardzo wysokiej temperatury sięgającej maksimum 500 stopni Celsjusza (!!) w wyniku czego uwalniane zostaje promieniowanie podczerwone.

To właśnie dzięki niemu już po kilku sekundach od włączenia urządzenia, zarówno my, jak i nasze otoczenie, odczuwamy ciepło, które w przypadku grzejnika konwekcyjnego dotarłoby do nas po znacznie dłuższym czasie – dopiero po jego całkowitym rozgrzaniu się.  

Jakie rodzaje promienników wyróżniamy?

Wpływ na coraz większą popularność tego rozwiązania ma bez wątpienia fakt, że promienniki podczerwone cechują się różnorodnym zastosowaniem. Z powodzeniem mogą być one wykorzystywane zarówno w budynkach mieszalnych, jak i halach przemysłowych, salonach SPA, restauracjach, hotelach, a nawet kościołach. Jednak wybierając konkretny model warto zastanowić się nad tym na jakim rodzaju ogrzewania najbardziej nam zależy – czy ciepło wytwarzane przez promiennik ma być raczej rozproszone, czy też zależy nam na wyłączenie punktowym ociepleniu.

Wśród dostępnych rodzajów promienników podczerwonych możemy wyróżnić 3 następujące:

  • promienniki krótkofalowe – wykorzystywane są do ogrzewania punktowego, a więc tego typowego dla hal produkcyjnych oraz przemysłowych, jak i tarasów oraz ogrodów, w których zależy nam na ogrzaniu wyłącznie określonej powierzchni. Promienniki krótkofalowe emitują ciepło w postaci skupionej i ukierunkowanej wiązki cieplnej.
  • promienniki średniofalowe – charakteryzują się najwęższym zastosowaniem, z reguły wykorzystywane są wyłącznie w saunach na podczerwień lub tanich ogrzewaczach powietrza. Ich budowa przypomina nieco legendarne farelki - wyposażone są one w przezroczystą rurkę szklaną, w środku której zamontowana jest żarząca się spiralka grzewcza.
  • promienniki długofalowe – tego typu urządzenia znakomicie sprawdzają się do ogrzewania pomieszczeń biurowych, mieszkalnych oraz wszędzie tam, gdzie zależy nam na kompleksowym ogrzaniu całej powierzchni danego pomieszczenia. Długofalowe panele grzewcze emitują rozproszone, przyjemne ciepło, które równomiernie rozchodzi się po wnętrzu całej przestrzeni. 

Dzięki promiennikowi podczerwieni każde spotkanie na tarasie będzie równie przyjemne jak w lecie

Nowoczeny promiennik, który jest jednocześnie centrum medialnym? To nie wizja przyszłości, a jeden z dostępnych obecnie modeli!

Co wybrać: panele grzewcze czy miejscowe promienniki ciepła na podczerwień?

Wybór konkretnego rozwiązania warto uzależnić nie tyle od swoich indywidualnych oczekiwań, co raczej rodzaju miejsca, w którym promienniki mają być zastosowane, jak i jego specyficznych wymagań. Gdzie więc najlepiej sprawdzą się panele grzewcze, a w jakim miejscu niezastąpione okażą się miejscowe promienniki ciepła na podczerwień?

Panele grzewcze – idealne rozwiązanie do mieszkania

Promienniki podczerwieni w postaci paneli grzewczych powstały z myślą o ogrzewaniu pomieszczeń mieszkalnych, biur oraz innych miejsc, w których regularnie, przez dłuższy okres czasu znajdują się ludzie.

Są one zbudowane z dwóch blach wykonanych ze stali pomiędzy którymi w odpowiednio zabezpieczonym materiale odpornym na działanie ognia oraz wysoką temperaturę umieszczone są przewody grzejne. Po podłączeniu do źródła prądu i uruchomieniu nowoczesnego grzejnika powierzchnia panelu rozgrzewa się do temperatury sięgającej 80-90 st. Celsjusza i emituje zapewniające ciepło promieniowanie podczerwone, które skutecznie ogrzewa całe pomieszczenie. Tego typu urządzenia zasilane są prądem o napięciu znamionowym 220-240 V oraz częstotliwości sięgającej 50Hz, a dzięki wyposażeniu w termostat łatwo jest dopasować temperaturę do pożądanej wysokości.

Jesteś zainteresowany tym rozwiązaniem, ale nie przemawiają do Ciebie surowe blachy stalowe, których estetyka nie współgra z aranżacją Twojego domu lub biura? W wielu sklepach znajdziesz panele grzewcze, które zamiast wspomnianego materiału wykończone są szklanymi taflami, czy też zwiększającym przekazywanie ciepła termo-kwarcem.

Miejscowe promienniki ciepła na podczerwień - do ogrodu i na taras 

Zobacz promienniki w Ogrodolandii

Służą do miejscowego ogrzewania (bądź też osuszania) pomieszczeń i dedykowane są przede wszystkim do:

  • stwarzania ciepłego (dosłownie) i przytulnego klimatu na tarasie;
  • szybkiego i skutecznego wygrzania długo niewykorzystywanych pomieszczeń;
  • ogrzania zawilgoconych pokojów;
  • osuszania dopiero co wzniesionego domu;
  • zapewnienia komfortu cieplnego osobom odwiedzającym restauracje, hotele lub inne miejsca;

Mają one postać nagrzewnicy wyposażonej w węglowy lub kwarcowy pręt grzewczy, za którym to znajduje się ceramiczny (bądź też aluminiowy) panel odpowiedzialny za zwiększanie oraz ukierunkowywanie emisji ciepła. Jeżeli chodzi o ustawienie, w tym przypadku panuje swoboda – miejscowe promienniki ciepła mogą być równie dobrze przytwierdzone do fragmentu ściany lub też sufitu, jak ustawione na uprzednio przygotowanej podstawce bądź też zamocowane na statywie. Dzięki ruchomej obudowie pozwalają one dowolnie regulować kąt ustawienia użytkownikom, co sprawia, że bez problemu możesz ogrzewać tylko i wyłącznie konkretne, wybrane przez siebie miejsce.

Cena tego typu promienników to średnio kilkaset złotych, choć warto podkreślić, że w tym przypadku lepsza funkcjonalność wiąże się z wyższą ceną i za najlepiej wyposażone modele o większej mocy może przyjść Ci zapłacić nawet powyżej 1000 złotych. Nie jest to jednak urządzenie, które posłuży Ci wyłącznie przez jeden sezon, a dzięki specjalnie zaprojektowanej obudowie chroniącej przed zalaniem deszczem nie będziesz musiał rozglądać się za nowym modelu po pierwszej, bardziej obfitej ulewie. 

Elegancki, wygodny i skuteczny - promiennik wiszący dobrze sprawdzi się nie tylko na tarasie, ale również w restauracji 

Promiennik odporny na działanie wody? Godnymi uwagi są modele wykonane z aluminium 

Nowoczesne i funkcjonalne promienniki znajdziesz w ofercie sklepu Ogrodowy Salon

Ciesz się ciepłem na tarasie niezależnie od pory roku - zobacz, gdzie znajdziesz najlepsze promienniki podczerwieni!

Marzysz o tym by wieczorny relaks bądź poranna kawa na tarasie były możliwe niemal przez cały rok? Teraz to możliwe! Wystarczy, że uzupełnisz swój zestaw sprzętu ogrodowego o promiennik podczerwieni, który znacznie umili nawet najchłodniejsze wieczory. Gdzie szukać tego typu urządzeń? Różnorodne propozycje dla miłośników odpoczynku na świeżym powietrzu przygotowała m.in. Ogrodolandia oraz Ogrodowy Salon - specjalistyczne sklepy oferujące meble oraz sprzęty do ogrodu, restauracji oraz na taras.

W ofercie tych sklepów znajdziesz np.:

  • promienniki ścienne; 
  • promienniki stojące z możliwością regulacji wysokości;  
  • promienniki stołowe;  
  • promienniki wiszące;

a także stworzone z myślą o spełnieniu oczekiwań najbardziej wymagających Klientów nowoczesne, wolnostojące promienniki, które wyposażone są również w odtwarzacz muzyki! 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%