Zamknij

Jak dbać o paznokcie na stopach

16:10, 19.02.2021 RED Aktualizacja: 16:11, 19.02.2021

Piękne paznokcie są marzeniem wielu kobiet, co raz częściej dbają też o nie mężczyźni. Regularne wizyta u kosmetyczki stały się już co miesięcznym rytuałem wielu kobiet. To całkiem zrozumiałe, paznokcie są wizytówka naszych dłoni i świadczą o właścicielu.

 Właścicielki, brudnych i niezadbanych paznokci postrzegane są w społeczeństwie jako osoby niechlujne. Nierzadko zdarza się, że troska o paznokcie kończy się na tych znajdujących się jedynie na dłoniach. Dlaczego paznokcie u stóp traktowane są po macoszemu? Być może w myśl powiedzenia " czego oczy nie widza tego sercu nie żal?" Stopy są najczęściej schowane i tylko w dom, i basenie ale głównie latem pokazujemy je światu.
 

Jak dbać o paznokcie na stopach


Pielęgnacja stóp jest tak samo ważna jak pielęgnacja całego ciała. Nogi potrzebują naszej troski, aby mogły być zdrowe i nosić nas przez długie lata dokąd tylko zapragniemy. Największą przyjemnością dla naszych stóp jest chodzenie boso. Bieganie po piasku, po trawie nawet po kamieniach to najlepsze wakacje dla naszych stóp.
Prawidłowe obcinanie paznokci na nogach jest bardzo ważne i pozwala uniknąć bolesnych problemów z ich wrastaniem. Paznokcie na stopach powinny być obcinane na prosto zgodnie z łożyskiem. Ostre końcówki po bokach należy delikatnie spiłowywać pilnikiem na półokrągło aby nie dopuszczać do powstawania bolesnych ran, zawijania się paznokcia czy jego wrastania.

Problemy z paznokciami na stopach mogą być bolesne, najczęstsze z nich mogą dotyczyć stanów grzybiczych, wrastającej bądź wkręcającej się płytki paznokciowej. W chorobach grzybiczych paznokcie stają się matowe, zmieniają kolor na żółty, zielonkawy, brązowy lub biały; są kruche, rozwarstwiają się i łamią, odczuwalny jest ból i pieczenie w miejscach zainfekowanych. W stanie zaawansowanym konieczna jest konsultacja ze specjalistą. Kiedy paznokcie zakrzywiają się w dół lub podwijają wbijając w tkankę miękką, towarzyszy temu stan zapalny z wydzielina ropną.


Przyczyny wrastających paznokci mogą być:
- genetyczne
- zawodowe, np. przeciążenie stóp
- nieprawidłowe skracane płytki paznokci na okrągło zamiast na prosto
- wycinanie bocznych krawędzi paznokci
- ciasne obuwie
- obuwie z wąskimi noskami
- haluksy czyli koślawe paluchy
- zbyt częste noszenie wysokich obcasów

Metodą na wrastające paznokcie jest zastosowanie klamer, w gabinetach podologicznych. Pomagają one skorygować wzrost płytki paznokciowej i umożliwić powrót do fizjologicznego wzrostu paznokcia. Gabinet podologiczny Ortosova jest miejscem, w którym leczy się nie tylko schorzenia paznokci ale także ich inne przypadłości, a także wykonuje się wszystkie zabiegi związane z leczeniem i pielęgnacja stóp.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%