Zamknij

Przedmioty w szkole podstawowej klasy 1-3. Wykaz

22:12, 26.08.2021 | RED

Zbliża się wrzesień, a wraz z nim powrót do szkół. Dla każdego rodzica to ważny moment. Szczególnie, gdy dzieci rozpoczynają w tym roku swoją edukację. Absolwenci klas pierwszych - poza tym, czy nauka będzie zdalna - zastanawiają się, jakie zajęcia czekają ich w nowym roku szkolnym.

Sześcio- i siedmiolatkowie, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę ze szkołą, są podekscytowani i ze zniecierpliwieniem czekają na to, co ich czeka. My już wiemy, na jakie przedmioty w roku szkolnym 2021/2022 muszą szykować się uczniowie klas 1-3!

Przedmioty w szkole podstawowej - kształcenie zintegrowane

Obowiązkowe lekcje w szkole podstawowej w klasach 1-3 odbywają się w ramach edukacji zintegrowanej. W jej skład wchodzą:

- edukacja polonistyczna - czyli nauka pisania i czytania;

- edukacja społeczna - będąca zalążkiem wiedzy o społeczeństwie;

-edukacja przyrodnicza - przybliżająca dzieciom podstawy zachodzących zjawisk fizycznych, chemicznych, a także zagadnienia z dziedziny biologii czy geografii;

-edukacja matematyczna - umożliwiająca dzieciom poznanie cyferek i dająca podstawowe umiejętności z zakresu liczenia, dodawania czy odejmowania;

-zajęcia techniczne - na których dzieci poznają zasady ruchu drogowego, a także rozwijają swoje zdolności manualne.

Inne przedmioty w szkole podstawowej nauczane przez pierwsze trzy lata edukacji, to :

- język obcy nowożytny ( tutaj w zależności od szkoły oferowane są różne języki obce,  najczęściej jest to angielski, ale także niemiecki, francuski, rosyjski czy hiszpański);

- edukacja plastyczna - zawierająca głównie zajęcia praktyczne, ale także pewną dawkę wiedzy o sztuce, technikach malarskich czy artystycznych;

- edukacja muzyczna - wprowadzająca dzieci w niesamowity świat dźwięku;

- wychowanie fizyczne - uczące dzieci zasad fair-play, ale także prawidłowej postawy i zalet aktywności fizycznej;

- zajęcia komputerowe - przybliżające dzieciom świat technologii, umożliwiające rozrywkę w postaci gier edukacyjnych, a także zawierające elementy nauki obsługi podstawowych funkcji komputera.

Zajęcia dodatkowe - w szkole i w domu

Poza obowiązkowymi lekcjami, w szkole podstawowej dzieci mają szeroki wachlarz zajęć dodatkowych, umożliwiający im rozwijanie ich zainteresowań i pasji. Podstawa programowa przewiduje jeden język obcy, zdarzają się jednak szkoły, gdzie już w klasach 1-3 maluchy mają możliwość uczęszczania na dodatkowe lekcje z drugiego języka. Ponadto, w zależności od zaplecza sportowego szkoły, dzieci mogą brać udział w zajęciach sportowych, a nawet zapisać się do Szkolnego Klubu Sportowego. W wielu placówkach odbywają się dodatkowe zajęcia plastyczne - przewidujące nawet lepienie glinianych akcesoriów kuchennych; prężnie działają także kluby muzyczno-ruchowe, teatralne, informatyczne czy nawet chóry uczniowskie.

Niestety, pandemia - wraz ze zdalną edukacją - uniemożliwiła dzieciom korzystanie z oferty wielu zajęć pozalekcyjnych, a rodzice byli zdani sami na siebie. Sposoby na spędzanie wolnego czasu w domu podpowiada blog edukacyjny. Można na nim znaleźć eksperckie opinie na temat wartych uwagi zajęć nieobowiązkowych - często również w formie webinarów czy on-line, triki na lepszą organizację pracy czy metody walki ze stresem szkolnym. Poza tym, blogi oferują kreatywne metody nauczania matematyki czy języków obcych, a także liczne szablony i wzory ciekawych materiałów z zakresu edukacji plastycznej czy techniki.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%