Zamknij

Skoki napięcia groźne dla domu

08:16, 31.08.2021 RED Aktualizacja: 08:17, 31.08.2021

Lato to bez wątpienia okres występowania burz z piorunami i innych gwałtownych zjawisk atmosferycznych. Podobnie jak zabezpieczamy swój dobytek przed silnym wiatrem, gradem czy ulewnymi opadami deszczu, warto zainstalować systemy ochrony antyprzepięciowej, które ochronią naszą instalację przed gwałtownymi skokami napięcia spowodowanymi wyładowaniami atmosferycznymi. Pioruny bijące w dom czy w sieć napowietrzną mogą bowiem powodować uszkodzenie instalacji urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Mało odporne na takie skoki napięcia są przede wszystkim obwody zainstalowane w urządzeniach AGD, w komputerach, telewizorach czy sterownikach pieców centralnego ogrzewania. Niestety, poza specjalnymi listwami antyprzepięciowymi, jedynym estetycznym a jednocześnie skutecznym rozwiązaniem są właśnie systemy ochrony antyprzepięciowej. 

Co to są przepięcia i jakie mają źródła?

W dużym uproszczeniu przepięcie to znaczny wzrost napięcia, zazwyczaj powyżej wartości znamionowej, która określa bezpieczną wysokość napięcia, przy której urządzenie podłączone do sieci będzie działać poprawnie. W domowej sieci elektrycznej wyróżnić można dwa rodzaje przepięć – pochodzące z zewnątrz oraz wewnątrz. To pierwsze zwane jest również atmosferycznym i jest wywoływane przez uderzenie pioruna. Takie przepięcia zdarzają się częściej w wysokich budynkach oraz w domach stojących na otwartej przestrzeni. Z kolei przepięcia systemowe, czyli pochodzące od wewnątrz sieci powstają najczęściej w wyniku zwarcia lub przełączenia. Ich źródłem będą nieprawidłowo działające sprzęty. Takie przepięcia są też groźne z innych względów, bowiem grożą również porażeniem i pożarem. W obu przypadkach należy dobrze zabezpieczyć dom przed każdym rodzajem przepięć. 

Systemy ochrony antyprzepięciowej + instalacja odgromowa 

By zabezpieczyć dom przed każdym rodzajem przepięć należy wyposażyć się nie tylko w instalację odgromową. Odpowiednie odgromienie i uziemienie ochroni nas np.: przed pożarem, ale nie wykluczy skoków napięć w sieci – dlatego oprócz niej, warto zainwestować w systemy ochrony antyprzepięciowej. By była ona skuteczna należy instalować ochronniki wszystkich trzech klas. Typ B ochronników zabezpiecza przed bezpośrednim i bliskim uderzeniem pioruna i jest najlepszym uzupełnieniem instalacji odgromowej. Klasa C zabezpiecza urządzenia elektryczne przed przepięciami komutacyjnymi, z kolei ochronniki klasy D montuje się tam, gdzie funkcjonują wyjątkowo drogie urządzenia elektroniczne – zazwyczaj je bezpośrednio przy sprzętach, czyli w gniazdkach elektrycznych lub listwach z ochroną. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%