Zamknij

5 powodów, dla których warto zamieszkać w Rzeszowie

14:45, 27.09.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14:47, 27.09.2021

Podczas gdy większość miast leżących w południowo-wschodniej Polsce z roku na rok ma coraz mniejszą liczbę ludności, Rzeszów – stolica Podkarpacia – zyskuje wciąż nowych mieszkańców. Jak to możliwe? Co przyciąga do tego miasta nowe osoby? Poznajcie 5 powodów, dla których warto zamieszkać w sercu tej aglomeracji.

Powód 1 – prężny ośrodek akademicki

Nie wszyscy wiedzą, że Rzeszów ma jeden z najwyższych wskaźników studentów na 1000 mieszkańców w Polsce. W niespełna dwustutysięcznym mieście studiowało w ubiegłym roku akademickim ponad trzydzieści tysięcy osób. Największą liczbą żaków pochwalić się może Uniwersytet Rzeszowski, tuż za nim plasuje się Politechnika Rzeszowska. Największą prywatną uczelnią regionu jest Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania. W stolicy województwa podkarpackiego pokaźną grupę studentów stanowią obcokrajowcy – większość z nich pochodzi z Ukrainy.

Powód 2 – stabilny rynek pracy

Studenci, którzy zdecydują się zostać w Rzeszowie po zakończeniu nauki, nie powinni mieć trudności ze znalezieniem pracy. Bezrobocie jest tu bowiem znacznie mniejsze niż w pozostałych częściach regionu – jego wskaźnik wynosi 5,7%. Prężnie rozwija się tu przemysł lotniczy za sprawą międzynarodowego pasażerskiego portu lotniczego Rzeszów-Jasionka. Wielu mieszkańców regionu znalazło zatrudnienie w branży IT, budowlanej czy przemyśle farmaceutycznym. Średnia płaca w regionie nie różni się zbytnio od średniej zarobków dla całego kraju i wynosi 5 117 zł brutto.

Powód 3 – niższe ceny mieszkań

Jeszcze 15 lat temu liczba nowych nieruchomości oddawanych do użytku w Rzeszowie w skali roku wynosiła niespełna 200. W pandemicznym roku 2020 wybudowano tu już 3 825 mieszkań, co stanowiło 6% krajowego rynku. Kolejny tysiąc nieruchomości wybudowano też w najbliższej okolicy miasta. Coraz więcej osób decyduje się także na inwestowanie na lokalnym rynku, kupując kawalerki do wynajęcia w Rzeszowie. Mimo że średnie ceny lokali zarówno z rynku wtórnego, jak i pierwotnego, znacząco wzrosły w ostatnich dwóch latach (na koniec 2019 roku średnia cena transakcyjna wynosiła 5 174 zł/m², bieżące statystyki mówią zaś o 6 740 zł/ m²), to i tak są o wiele niższe w porównaniu do cen w największych polskich miastach, gdzie często za metr kwadratowy mieszkania trzeba zapłacić już pięciocyfrową kwotę.

Powód 4 – kontakt z przyrodą

Rzeszów to malowniczo położone miasto. W jego obrębie znajduje się rezerwat przyrody Lisia Góra i objęty obszarem chronionym Natura 2000 Zbiornik Rzeszowski – sztucznie utworzony akwen, początkowo pełniący funkcję retencyjną i rekreacyjną. Wzdłuż Wisłoka biegnie Ścieżka Przyrodnicza im. Władysława Szafera, której przebycie pozwala podziwiać rzadkie okazy miejscowej fauny i flory. Na terenie miasta znajdują się także liczne parki.

Powód 5 – kulturalne centrum regionu

Rzeszów pozwala swoim mieszkańcom czerpać z uroków dużego miasta. Są tu zatem liczne kina, kawiarnie, teatry, biblioteki, muzea (na szczególną uwagę – zwłaszcza najmłodszych – zasługuje Muzeum Dobranocek). Warto poświęcić chwilę na zwiedzanie Podziemnej Trasy Turystycznej, która przebiega pod rzeszowskim Rynkiem. Stolica Podkarpacia poszczycić się może także własną filharmonią.

Rzeszów to idealne miejsce dla osób zmęczonych gwarem największych polskich metropolii, a jednocześnie chcących czerpać z zalet, jakie niesie ze sobą życie w mieście. To miejsce, w którym żyje się po prostu dobrze, zapewniające możliwość spełnienia wszystkich potrzeb swoim mieszkańcom.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%